z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Oddychaj swobodnie

02/12/2010, dodał: Maciej Liberda czytano: 1868 razy

Małopolska to jeden z regionów o największym zanieczyszczeniu powietrza w skali całego kraju. Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w województwie małopolskim jest działalność człowieka:


• domowe paleniska opalane węglem często niskiej jakości a nawet śmieciami (tzw. emisja powierzchniowa).
• intensywny ruch komunikacyjny (tzw. emisja liniowa).
• działalność dużych ośrodków przemysłowych i energetycznych (tzw. emisja punktowa).
W Programie ochrony powietrza wykazano, że przekroczenia wartości dopuszczalnych dla pyłu występują na terenie aż 43 gmin w Małopolsce. Gminy te zamieszkuje 1,6 mln osób, a więc połowa mieszkańców województwa. Problem złej jakości powietrza powodowany jest przez nas samych – to efekt spalania odpadów w kotłach, używania starych niskosprawnych kotłów węglowych oraz powszechnego podróżowania samochodami, nawet na krótkich odległościach.
Spalanie śmieci zwłaszcza w domowych paleniskach to ogromny problem nasilający się głównie w okresie jesienno- zimowym. W wyniku spalania różnego rodzaju odpadów w piecach domowych do atmosfery trafiają ogromne ilości niebezpiecznych związków: pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – w tym benzo(α)piren, cyjanowodór, chlorowodór oraz dioksyny i furany, których stężenie potrafi przekraczać nawet ponad tysiąc razy dopuszczalne normy. Toksyczny wpływ tych zanieczyszczeń na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że narażenie na wysokie stężenia pyłów powoduje skrócenie życia mieszkańców Małopolski o ponad 9 miesięcy. Spalanie odpadów powoduje także osadzanie się tzw. “mokrej sadzy” w przewodach kominowych, a to może prowadzić do zapalania się instalacji grzewczej, popękanie komina, zaczadzenia, a w najgorszym przypadku do pożaru. Za pozorne oszczędności podczas spalania odpadów płacimy zdrowiem i życiem własnym oraz swoich najbliższych.


źródło: Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego www.malopolskie.pl/srodowisko/powietrze

 

M. Bierówka