z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


74 rocznica walk obronnych w czasie II wojny światowej na Ziemi Zagórzańskiej

10/09/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 2701 razy

W dniu 7 września 2013 roku na przysiółku „Mogiła” w Kasinie Wielkiej odbyła się wspaniała uroczystość patriotyczno- religijna upamiętniająca walki 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej walczącej z najeźdźcą na terenie naszej gminy i Kasiny Wielkiej.

Uroczystość ta zbiegła się z Jubileuszem 650- lecia Wsi Kasina Wielka i zakończyła jego obchody.
Przy pomniku poświęconym bohaterom tamtych dni została odprawiona msza święta za poległych żołnierzy, mieszkańców gminy, partyzantów i mieszkańców Kasiny Wielkiej. Liturgię sprawowali ks. Jan Zając ze Śnieżnicy i ks. Gracjan Hebda, wikariusz parafii Rzymskokatolickiej w Kasinie Wielkiej. Przepiękna pogoda spowodowała, że na uroczystość przybyło bardzo dużo mieszkańców Kasiny Wielkiej a także okolicznych miejscowości, przede wszystkim zaś młodzież.
Przed uroczystością na grobach poległych ułanów 24 pułku na miejscowym cmentarzu oraz na grobach żołnierzy z I wojny światowej na stacji PKP złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Wiązanki składały delegacje Gminy Mszana Dolna z Wójtem Bolesławem Żabą i Przewodniczącym Rady Gminy Janem Chorągwickim. Także dyrektor ZPO pani Janina Ziemianin wraz z młodzieżą złożyła wiązanki również w czasie uroczystości przy pomniku na Mogile. Wśród składających oprócz wymienionych byli posłowie na sejm RP Anna Paluch i Piotr Naimski. W imieniu mieszkańców wiązankę złożyła pani Helena Skwarczek mieszkanka osiedla Horniki właścicielka gruntów na którym posadowiony jest pomnik poświęcony poległym ułanom. Pomnik wykonał św. pamięci artysta plastyk Stanisław Dobrowolski mieszkaniec Kasiny Wielkiej. Do wszystkich uczestników i mieszkańców Kasiny Wielkiej adresy okolicznościowe skierowali Marszałek Województwa Małopolskiego pan Marek Sowa oraz Wojewoda Małopolski pan Jerzy Miller.
Na uroczystość przybyły delegacje wraz pocztami sztandarowymi jednostek Straży Pożarnej, kompania OSP oraz poczty ze szkół z terenu Gminy Mszana Dolna. Nie zabrakło także sztandaru kombatantów z koła w Mszanie Dolnej. Przybyło również wielu gości wśród nich europoseł Czesław Siekierski, posłowie Anna Paluch i Piotr Naimski, przedstawiciele Starostwa Powiatowego z wicestarostą Franciszkiem Dziedzina i Radną Powiatu Ewą Filipiak, władze Gminy Mszana Dolna z wójtem Bolesławem Żabą i Przewodniczącym Rady Janem Chorągwickim. Na uroczystość przybył wraz z rodziną pan Marek Rusek prezes Zarządu Koła Koleżeńskiego 24 pułku Ułanów w Kraśniku, sołtysi, dyrektorzy szkół a co najważniejsze bardzo licznie przybyła młodzież. Oprawę liturgiczną uświetnili: orkiestra dęta „Echo- Zagórzan” oraz schola parafialna z kasiny Wielkiej. Wójt Gminy witając zebranych powiedział między innymi:

 

Drodzy mieszkańcy wsi Kasina Wielka , szanowna młodzieży!

 

II wojna światowa na terenie Gminy Mszana Dolna zwłaszcza w okresie jej rozpoczęcia miała bardzo tragiczny wymiar. To tu od Słowacji wkroczyli Niemcy na teren naszej Ojczyzny. Spotkali jednak bardzo duży opór zarówno ze strony naszego wojska 10 Brygady Kawalerii Pancernej dowodzonej przez płk. Stanisława Maczka , jak również ze strony ludności cywilnej , która nie chciała podporządkować się ,okupantowi. 10 Brygada Kawalerii Pancerno-Zmotoryzowanej wywodziła się z Rzeszowa gdzie Brygada posiadała macierzystą jednostkę. 10 Brygada Kawalerii pod dowództwem płk, dypl. Stanisława Maczka wchodziła w skład Armii “Kraków” jako szybki odwód reagowania.

Dzisiejsza uroczystość 74 rocznicy walk o ziemię zagórzańską i Kasinę Wielką zbiega się z naszym jubileuszem 650 lecia wioski, który niedawno obchodziliśmy, należy powiedzieć , że na przełomie wieków Kasina Wielka była świadkiem wielu tragicznych wydarzeń podczas zrywów narodowych , I i II wojny światowej czego dowodem są mogiły i pomniki żołnierzy , partyzantów i ludności cywilnej , którzy oddali życie za naszą wolność .
Mieszkańcy Kasiny Wielkiej jak również całej naszej Gminy na przełomie dziejów brali udział w budowaniu naszej małej ojczyzny ale także bronili jej przed wrogiem i najeźdźcami. To dzięki ich postawie patriotycznej możemy dzisiaj świętować a także cieszyć się wolnością. To wiara naszych przodków i nasza wiara pozwoliła przetrwać trudne czasy pokoleniom mieszkańców Kasiny Wielkiej i Gminy, pozwoliła zachować wiele wartości chrześcijańskich a także kulturę, tradycję a przede wszystkim zachować naszą historię. Nie wstydźmy się używać takich słów jak patriotyzm, honor, ojczyzna, bohater bo to wszystko świadczy o naszej tożsamości historycznej, patriotyzmie, kulturze. Dzisiaj wszyscy możemy żyć i pracować dla naszych rodzin, kształcić nasze dzieci, rozwijać naszą wioskę , gminę i ojczyznę. Te wartości wyróżniają nas spośród wielu narodów świata z czego możemy być bardzo dumni.

 

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odegrania i odśpiewania hymnu państwowego . Następnie za poległych na wszystkich frontach żołnierzy, partyzantów i mieszkańców odprawiona została msza święta. Po mszy świętej młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej przedstawiła wspaniały program patriotyczny, który przybliżył nam historię tamtych dni i wprowadził nas w zadumę. Młodzież jak również nauczyciele przygotowujący program otrzymali od zebranych gromkie brawa. Następnie odbył się apel poległych, który był dopełnieniem całej uroczystości. Po zakończeniu uroczystości i podziękowaniach dla wszystkich, którzy przyczynili się do jej zorganizowania. Przede wszystkim panu Gabrielowi Rapcie za wykonanie ołtarza oraz domków na uroczystość 650 lecia, Adamowi Wrzecionowi prezesowi OSP za pomoc w przygotowaniu ołtarza i uroczystości a także dyrekcji ZPO za duże zaangażowanie oraz przygotowanie wspaniałej grochówki. Wójt zaprosił wszystkich na poczęstunek i koncert orkiestry „Echo Zagórzan”. Swoimi wyrobami cukierniczymi częstował zebranych pan Bolesław Jania, który przy każdej imprezie odbywającej się w Kasinie Wielkiej wspiera organizatorów swoimi słodkimi wyrobami.
W tym czasie orkiestra dęta „Echo Zagórzan” zagrała piękny koncert przypominając zebranym melodie żołnierskie z tamtego czasu jak również melodie rozrywkowe z nowszego repertuaru. Orkiestra nagrodzona została gromkimi brawami za wykonanie utworów.
Koncert orkiestry zakończył uroczystość i należy powiedzieć, że była to pożyteczna lekcja historii i patriotyzmu dla naszej młodzieży a także nas starszych, oraz przypomnienie tragedii jaka spotkała Polskę oraz mieszkańców naszej gminy 74 lata temu. Musimy pamiętać tamte smutne i tragiczne wydarzenia, zachować pamięć o ludziach, którzy przelewali krew za naszą wolność.


red. Piotr Lulek

 

zdjęcia