„Jako pierwszy widać Szczebel…”
Położony w widłach Raby i potoku Tenczyńskiego, pomiędzy Lubniem, Kasinką Małą i Tenczynem – Szczebel - stał się celem wędrówek wielu turystów przejeżdżających popularną „zakopianką” oraz miejscem zabaw i „wypadów” dzieciaków z miejscowości położonych u jego stóp; a ciężkiej pracy – miejscowej ludności.
Jedną z osób, która swoje życie nierozłącznie związała ze Szczeblem jest Pan Marek Skolarus – inicjator uroczystości na jego szczycie. Swoim pomysłem „zaraził” najpierw swoją najbliższą rodzinę, swoje rodzeństwo, potem Księdza Józefa Maciążkę – kasinczańskiego proboszcza oraz Wójta Gminy Mszana Dolna – Tadeusza Patalitę. Wszyscy ideę spotkań na Szczeblu bez wahania podjęli i włączyli się z zapałem w organizację uroczystości. Rodzina Skolarusów ufundowała pamiątkową tablicę, która została zamontowana na obelisku na samym szczycie góry. A trzeba tutaj zaznaczyć, że wyciagnięcie takiego potężnego głazu na sam szczyt Szczebla zajęło fundatorom przeszło rok czasu. Trud się jednak opłacił. Od pierwszego spotkania (w tym roku było już czwarte) na msze św. przychodzą tłumy ludzi chcących na łonie natury modlić się w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji Sługi Bożego – Jana Pawła II, który te szlaki przemierzał jeszcze jako Kardynał, wraz z krakowską młodzieżą.
Pewnego rodzaju tradycją jest już fakt, że mszy św. koncelebrowanej przewodniczy Ks. dr Robert Nęcek – rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej, Wykładowca Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W tym roku do koncelebry włączyli się: ks. Józef Maciążka – Proboszcz Parafii w Kasince Małej, Ks. Franciszek Bobeł – Proboszcz Parafii w Lubniu oraz O. Marek Potoczny z Tenczyna.
Oprawę muzyczną zapewniła, jak co roku, zagórzańska orkiestra dęta „ECHO GÓR” z Kasinki Małej oraz gościnnie zespół regionalny „TOPORZANIE” z Tenczyna”.
W tym roku msza św. połączona została z akcją „Odkryj Beskid Wyspowy” - cyklem wakacyjnych wędrówek po naszych górach.
O godzinie 9.00 spod Urzędu Gminy w Lubniu wędrowcy na trasę czarnym szlakiem wyruszyli pod opieką przewodnika Pana Jana Chorągwickiego; jednakże uczestnicy uroczystości przybywali z różnych stron: Mszany Dolnej, Glisnego, Tenczyna i Kasinki Małej. Honory gospodarzy tego spotkania z dumą pełnili: Tadeusz Patalita – Wójt Gminy Mszana Dolna oraz Kazimierz Szczepaniec – Wójt Gminy Lubień.
Po mszy św. na szczycie dla wszystkich zgromadzonych koncertowała orkiestra „Echo Gór”, a zespół regionalny „Toporzanie” wystąpił z okolicznościowym programem. Wszystko to zostało uwiecznione na zbiorowej fotografii pod widoczną z daleka flagą Polski. Pan Marek Skolarus ugościł wszystkich uczestników pyszną kiełbaską z grilla.
W ramach spotkania zostały rozstrzygnięte konkursy na: „najmilszego”, „najmłodszego i najstarszego" uczestnika oraz wędrowca, który przybył do nas „z najdalszego zakątka”.
Miłośników górskich wędrówek zapraszamy w najbliższą niedzielę, 08 sierpnia, na spotkanie zorganizowane przez Gminę Dobra, trasą na Łopień – Chyszówki - Przełęcz Rydza Śmigłego – szlakiem zielonym.
My zaś spotkamy się znowu tak licznie na Szczeblu, za rok, w pierwszą niedzielę sierpnia, aby kontynuować wspólną modlitwę za naszego Wielkiego Rodaka, Ojca Świętego Jana Pawła II. Swój udział w uroczystości zapowiedział już Metropolita Krakowski – Kardynał Stanisław Dziwisz.
Do zobaczenia zatem na górskich szlakach.
Magda Polańska