z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


WAKACJE ZE SZTUKĄ

25/06/2010, dodał: Maciej Liberda czytano: 1198 razy

W dniu 24 czerwca br. podczas Sesji Rady Gminy Mszana Dolna Stanisław Dobrowolski – artysta z Kasiny Wielkiej – dokonał otwarcia autorskiej wystawy swoich prac pn. „Wakacje ze sztuką”. Autor zaprezentował prace z różnych okresów swojej działalności; są to szkice, rysunki, akwarele i grafika.

Otwierając wystawę opowiedział o swoim przywiązaniu do ziemi zagórzańskiej, które wyraża swoimi pracami. Zacytował słowa innego, wielkiego miłośnika Gorców – Władysława Orkana: „DAJ OJCOM SWYM I ZIEMI TEJ, COŚ WIEDZĄ ZDOBYŁ!”. Jak podkreślił, myśl ta stała się mottem przewodnim całej jego pracy twórczej.
Wójt Gminy Mszana Dolna – Tadeusz Patalita, przypomniał wszystkim zebranym biografię naszego artysty, podkreślając wkład Stanisława Dobrowolskiego w kształtowanie tożsamości zagórzańskiej. Podkreślił również bardzo ważny, choć wielu nieznany, fakt związany z tą pracą – że właśnie Stanisław Dobrowolski był pierwszym kustoszem „ORKANÓWKI” – muzeum Władysława Orkana w Porębie Wielkiej.
Gratulacje artyście złożyła Przewodnicząca Rady Gminy – Stefania Wojciaczyk, a wszyscy zebrani – na stojąco – oklaskiwali twórcę z Kasiny Wielkiej.

Warto w tym miejscu przypomnieć najważniejsze fakty z jego życia:

Stanisław DOBROWOLSKI
Urodzony 1927 r. w osiedlu „Majdówka” należącym do dawnej wsi Słomka, obecnej dzielnicy miasta Mszana Dolna. Kiedy miał 3 m-ce zmarła jego matka, ojciec zmarł kiedy młody Stanisław miał 13 lat.
Uczęszczał do szkoły Rzeźbiarskiej (wtedy Gimnazjum) w Zakopanem, obecne Liceum Plastyczne im. KENARA. Nie uzyskał promocji do klasy IV za „nieprawomyślne” poglądy.
Z pomocą byłego dyrektora w/w szkoły wyjechał do Warszawy i został przyjęty początkowo jako „wolny słuchacz” na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Na drugim roku już normalnie mógł uczęszczać na wszystkie zajęcia a w roku 1958 uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych artystycznych na wydziale rzeźby u prof. Franciszka Strynkiewicza. Po studiach został w Warszawie na kilka lat.
W 1962 r. miała miejsce pierwsza wystawa rzeźby i malarstwa w Warszawie. W 1965 r. artysta zatęsknił za rodzinnymi stronami i wrócił już na stałe do Kasiny Wielkiej.

Od dnia 17 lutego 1973 r. Stanisław Dobrowolski został pierwszym Kustoszem „ORKANÓWKI”.
Artysta jest pomysłodawcą i wykonawcą dwóch pomników na terenie gminy Mszana Dolna: 

- Pomnik Ułanów na polanie „Mogiła” w Kasinie Wielkiej – pomnik poległych w 1939 r. żołnierzy 24 Pułku Ułanów w Kasinie Wielkiej (uroczystość otwarcia, również z inicjatywy St. Dobrowolskiego odbyła się 22 września 1991r.). W październiku 1992 artysta dostał od Wiceprezesa Koła 24 Pułku Ułanów w Londynie informację o przekazaniu pieniędzy na wykonanie tablicy pamiątkowej na pomniku z nazwiskami poległych Ułanów. 

- Pomnik pomordowanych na przełęczy GRUSZOWIEC.
Za swoją pracę włożoną w budowę pomnika Ułanów, Stanisław Dobrowolski został nagrodzony MEDALEM OPIEKUNA MIEJSC NARODOWYCH.
Obecnie na stałe mieszka w Kasinie Wielkiej, gdzie w skromnych warunkach nadal tworzy.
W roku bieżącym Stanisław Dobrowolski obchodził 65-lecie swojej pracy artystycznej.


Przypominamy, że autorską wystawę prac Stanisława Dobrowolskiego pt. „WAKACJE ZE SZTUKĄ” można zobaczyć w sali obrad Urzędu Gminy Mszana Dolna w dniach 25.06 – 31.08.2010r. od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Serdecznie zapraszamy.

 

Zobacz zdjęcia

 

Magda Polańska