Wizyta studyjna w Dolinie Baryczy
W dniach 21-22 czerwca w ramach projektu „Natura się o(d)płaca” realizowanego przez Fundację Ekorozwoju z Wrocławia, we współpracy z Fundacją Doliny Baryczy oraz LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” 20 – osobowa delegacja z Gminy Mszana Dolna (samorządowcy, przedsiębiorcy, nauczyciele, przedstawiciele LGD) uczestniczyła w warsztatach z zakresu budowania marki regionu wykorzystując jej cechy wiodące na przykładzie wzorcowego w skali kraju systemu promocji produktów i usług wysokiej jakości „Dolina Baryczy Poleca”.
Pierwszego dnia zaraz po warsztatach, rozpoczęliśmy wędrówki i spotkania z reprezentantami użytkowników znaku „Dolina Baryczy Poleca”. W ramach spotkań u wyróżniających się producentów i usługodawców regionu, posiadających ofertę wysokiej jakości i przyjazną dla środowiska mieliśmy możliwość kosztować karpia milickiego w restauracji „W Starym Młynie” w Niesułowicach, przyglądać się procesowi ręcznego wytwarzania ozdób szklanych o motywach regionalnych (karp, żurawie, czaple, łabędzie, bociany), zwiedzić dmuchalnię, srebrzarnię i wzorcownię w sławnej w okolicy bombkarni. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach z malowania bombek, które to, jako pamiątkę, zabraliśmy ze sobą. Następnie spotkaliśmy się z producentami smacznych i zdrowych produktów spożywczych – jabłek u pana Janusza Dziekana oraz przetworów owocowych u pana Andrzeja Łaniaka. Na zakończenie dnia odwiedziliśmy państwa Chudzińskich w Gogołowicach, którzy przygotowali prawdziwą serową ucztę w nowo wybudowanej ogrodowej altanie, specjalnie przygotowanej do przyjmowania takich grup jak my.
Drugiego dnia wizyty spotkaliśmy się w baszcie na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Żmigrodzie z burmistrzem Robertem Lewandowskim, Wiesławem Krasem kierownikiem ROŚ, a zarazem przewodniczącym rady LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” oraz Piotrem Tyszko – Chmielowiec, koordynatorem projektu „Drogi do Natury”, który opowiedział nam o cennych, chronionych gatunkach występujących w miejscowych dębach – koziorogu dęboszu oraz pachnicy dębowej.
Po żmigrodzkich spotkaniach przyjechaliśmy do Milicza na regionalny posiłek w restauracji „Parkowa”, posługującej się od 2009 roku znakiem „Dolina Baryczy Poleca”, a po obiedzie wraz z Maciejem Kowalskim wybraliśmy się na wycieczkę rowerową pooglądać sławne stawy milickie wraz z wieżą widokową i czatownią. W terenie obserwowaliśmy infrastrukturę turystyczną, szlaki rowerowe, konne i kajakowe.
Po wycieczce wszyscy przyjechaliśmy do Centrum Informacji Turystycznej w Miliczu, gdzie prezes LGD i LGR Inga Demianiuk – Ozga opowiedziała nam o „naturalnym partnerstwie”, czyli skutecznej współpracy pomiędzy gminami, organizacjami społecznymi i przedsiębiorcami na rzecz rozwoju Doliny Baryczy.
Po kolacji pełni inspiracji i samych pozytywnych wrażeń po spotkaniach udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Dziękujemy wszystkim za gościnę i zapraszamy na wędrówki w Beskidzie Wyspowym!
Bierówka Małgorzata