z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


SOLIDARNI Z NIEPEŁNOSPRAWNYMI UMYSŁOWO w Łostówce

17/05/2010, dodał: Maciej Liberda czytano: 1214 razy

W maju obchodzone są (choć często bez szerszego odzewu) dni, w których chcemy zauważyć i uszanować osoby z niepełnosprawnością intelektualną. 5.maja to Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, 13.maja- Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych Umysłowo.

W Szkole Podstawowej w Łostówce przez tydzień łączący te dwie daty, małymi kroczkami uczniowie rozważali ten temat, zwłaszcza zaś swój stosunek do osób dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną, który niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się nawet, że nazwa zespołu niepełnosprawności służy w środowiskach młodzieżowych jako obelga! Na gazetce wypisano m.in. hasła mówiące o tym, że osoba dotknięta tego typu niepełnosprawnością ma taką samą godność, jak każda inna; że stan, w jakim się znajduje nie jest w żaden sposób przez nią zawiniony, a nasz stosunek do takich osób jest miarą naszego człowieczeństwa. Dzieci dowiedziały się trochę o przyczynach, genach, naprawdę cienkiej granicy, jaka dzieli zdrowie od bardzo ciężkich nieraz schorzeń. Poznały znane postaci zaangażowane w pomoc osobom niepełnosprawnym – jak aktorzy Anna Dymna i Piotr Adamczyk. Ponieważ szkoła nosi imię Jana Pawła II, odwołaliśmy się także do jego autorytetu i nauczania o szacunku i życzliwości wobec osób niepełnosprawnych. Symbolem naszej solidarności i "podpisania się" pod tymi słowami były wielobarwne wstążeczki, które przypięliśmy, a które symbolizować miały naszą różnorodność ale też równość. Po pogadankach przeprowadzonych w ramach katechezy w klasach każdy mógł wybrać kolor i przypiąć taką wstążeczkę – symbol solidarności a zarazem obietnicę strzeżenia szacunku wobec i tak już doświadczonych przez los osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Urszula Antosz - Rekucka