z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Suces Zespołu KASINIANIE - ZAGÓRZANIE w Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzanskie Gody”

27/04/2010, dodał: Magda Polańska czytano: 1898 razy

W dniach 24-25 kwietnia 2010 roku w Łużnej odbył się konkurs zespołów regionalnych, w którym brał udział zespół Kasinianie – Zagórzanie z Kasiny Wielkiej, reprezentujący Gminę Mszana Dolna i region górali zagórzańskich. W konkursie wzięło udział 16 zespołów z całego województwa małopolskiego, które wcześniej brały udział w eliminacjach, kwalifikując się na „Pogórzańskie Gody”. Kasinianie –Zagórzanie zdobyli II miejsce co jest niewątpliwie dużym osiągnięciem w tak doborowej stawce.

 

Warto przypominać bogate tradycje jakie kultywowali nasi rodzice i dziadkowie, a także przekazywać je następnym pokoleniom, aby zachować historię, nasze piękne zwyczaje i obrzędy, naszą tożsamość. Wesele u Zagórzan składało się z kilku części, które niosły wiele treści, sakralności, a także zabawy i humoru, między innymi z „Dobranocki” – czyli wieczoru kawalerskiego – panieńskiego, na który schodzili się koledzy i koleżanki młodej i młodego pod pretekstem pomocy w przygotowaniach do wesela urządzali zabawę. Mieli oni jednak również wiele obowiązków, między innymi drużbowie musieli zaprosić starostów na wesele, zanieść koszulę do młodego, a także buty do młodej. Cepiny- to bardzo ważny obrzęd odbywający się po ślubie - tuż przed północą; jest to bardzo ważna część wesela ponieważ pani młoda przyjmowana jest w poczet mężatek. Cepinom towarzyszyło wiele śpiewów i tańców obrzędowych , które mają magiczne znaczenie wręcz poczucie sakralności. Przenosiny- to ostatnia część wesela polegająca na przenoszeniu jak sama nazwa wskazuje pani młodej z wianem do pana młodego, czemu towarzyszyło wiele zabiegów, targów o wiano a czasem kłótni, a jak goście byli krewcy to bywało różnie. Wiano, które młoda dostała od swoich rodziców, oczywiście to ruchome, drużbowie, druhny i starostowie przenoszą, przewożą furami uroczyście do pana młodego. Po przyjściu do młodego skrzynia z wianem uroczyście wnoszona jest do izby gdzie goście ze strony młodego oczekują na przyjście pani młodej, z ciekawością jaki posag wnosi młoda. Po młodych i gości wychodzi muzyka, a drużbowie niosąc skrzynię tańczą w rytm muzyki, najpierw obtańcowują wszystkie kąty wyganiając z nich zło, a potem razem z innymi włączają się do śpiewu i zabawy. Po tych ostatnich targach i docinkach zazwyczaj dochodziło do zgody wtedy teściowa pokazuje młodej miejsce gdzie może ustawić swoje wiano. Po tych targach goście zapraszani są za stół i od nowa zaczyna się zabawa. W zależności od siły i możliwości gości i domowników zabawa trwała z reguły bardzo długo.
Taki program „Przenosiny” pokazał na konkursie „Pogórzańskie Gody” zespół Kasinianie –Zagórzanie z Kasiny Wielkiej odnosząc sukces.

 

Piotr Lulek