z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


FRYDERYK CHOPIN – NAJWIĘKSZY POLSKI KOMPOZYTOR I PIANISTA

13/04/2010, dodał: Magda Polańska czytano: 3398 razy

Projekt edukacyjny
realizowany w Szkole Podstawowej nr 2 im. J. Tuwima
w Kasince Małej

W lutym br. rozpoczęły się w naszym kraju oficjalne obchody dwusetnej rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Rok Chopinowski stał się okazją do włączenia się naszej placówki w szeroko rozbudowany scenariusz działań mających na celu rozpropagowanie dorobku artystycznego wybitnego Polaka– poety fortepianu.
Celem naszych działań było zapoznawanie i popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży postaci Fryderyka Chopina i jego dzieł, a poprzez rozpropagowanie ich oraz poprzez zaplanowane działania edukacyjne zachęcenie do aktywnego odbioru. Mieliśmy ambitny cel pokazać, iż można je łączyć z dzisiejszymi stylami i przetwarzać zgodnie z duchem czasu, przy wykorzystaniu dostępnych środków i technologii informacyjnej. Chcieliśmy też wierzyć, że kontakt z twórczością Chopina pozytywnie wpłynie na rozwój młodych ludzi, bowiem Fryderyk Chopin to nie tylko wybitny kompozytor i mistrz harmonii ale i wielki patriota, te cechy kształtujemy od lat i są one naszymi priorytetami wychowawczymi .
Obcując z dziełami, historią i śladami Chopina pragnęliśmy kształtować w wychowankach poczucie dumy ze wspólnoty narodowej (Chopin to jeden z nas – Polaków), odczuwanie piękna, rozwój duchowy i wiedzę. Wzbogacając zaś proces nauczania o zagadnienia muzyczne i plastyczne zapewniliśmy klimat swobody i artyzmu, odchodząc od schematu utartych zajęć, co w znacznym stopniu zwiększyło ich atrakcyjność.
My, jako mieszkańcy Kasinki Małej nie mamy możliwości szerokiego dostępu do centrów kulturalnych ale poprzez podjęcie się realizacji projektu tj. przez przeprowadzenie edukacyjnych zajęć o charakterze kulturalnym na terenie szkoły chcieliśmy dotrzeć z tym przekazem do wszystkich uczniów i pokazać, że szkoła może z powodzeniem pełnić rolę animatora kultury. Zamierzenia nasze wydatnie wsparła rozbudowana technologia informacyjna, która jest dla nas zasobnym źródłem informacji i inspiracji.
Pomysłodawczynie; p. Małgorzata Jędrysik – nauczyciel muzyki i p. Elżbieta Jakubiak – nauczyciel informatyki opracowały harmonogram działań przewidzianych do realizacji w ramach projektu, w którym znalazły się zagadnienia o urozmaiconej formie i zróżnicowane ze względu na wiek dzieci, które były okazją do wszechstronnego wykazania się.
Dla najmłodszych przeprowadzono zajęcia odreagowujące i artystyczne w ramach „Muzykoterapii z Chopinem” oraz zaprezentowano filmowe ilustracje utworów kompozytora. Starsi nieco przetwarzali utwory mistrza Fryderyka w oryginalne wizje plastyczne za pomocą „muzycznych pędzelków” zarówno tych dosłownych, jak i z użyciem technik grafiki komputerowej. Pod wspólnym hasłem „Fryderyk Chopin i jego muzyka” realizowane były zajęcia w ramach edukacji polonistycznej, artystycznej (ilustrowanie utworów Chopina), muzycznej (słuchanie muzyki, nauka tańca narodowego; mazura oraz słynnego przed laty przeboju „I like Chopin”) a nawet matematycznej (liczymy z Chopinem) i języka angielskiego (prezentacja multimedialna: Fryderyk Chopin - the greatest Polish composer and pianist).
Dużym wydarzeniem była uroczystość szkolna„ Liryczny koncert dla pana Chopina” – program słowno – muzyczny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej - przygotowana przez uczniów klasy 3 w rocznicę urodzin naszego genialnego Rodaka oraz zainicjowane na głównym hallu szkolnym muzyczne poranki – prezentujące utwory F. Chopina.
Oprócz różnorodnych działań edukacyjnych zorganizowane zostały również: konkurs plastyczny „Portret Fryderyka Chopina”, którego laureatami zostali
I miejsce – Patrycja Marciniak kl. IV, Ewelina Marszalik kl. IV,
II miejsce – Monika Krawczyk kl. IV
III miejsce – Anna Górecka kl. VI, Beata Cież kl. VI
oraz konkurs wiedzy o Fryderyku Chopinie i znajomości wybranych utworów, w którym celowali: Jan Tatka i Anna Górecka z kl. VI, Magdalena Drabik, Magdalena Kwatyra i Aleksandra Szczypka z kl. V oraz Karolina Szczypka i Barbara Górecka z kl. IV

Z satysfakcją stwierdzamy dziś, po zakończeniu projektu, że realizacja przedsięwzięcia wpłynęła na zwiększenie zainteresowania osobą Fryderyka Chopina oraz przyczyniła się do rozpoznawalności jego muzyki wśród dzieci. Poprawiła znajomość postaci Chopina jako człowieka dając uczniom powód do poznawania różnorodnych aspektów i faktów z życia genialnego kompozytora.
Kontakt ze sztuką stanowił podstawę do działań ekspresyjnych, twórczych podjętych na bazie obserwacji i zdobytych wiadomości. Był też inspiracją do badania określonego problemu sztuki i podejmowania pracy twórczej. Efektem dodatkowym było organizowanie sytuacji sprzyjających doświadczaniu wartości i odwoływanie się do kontaktów ze sztuką „najwyższej próby” (arcydzieł, najwybitniejszego z twórców w Polsce i na świecie).Dzieci poznały różne możliwości wypowiedzi artystycznej i naturalnie oswajały się z arcydziełami muzyki Chopina poprzez ich odbiór i przetwarzanie artystyczne.


Elżbieta Jakubiak

 

 

Zobacz zdjęcia