z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”

12/11/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1225 razy

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało.

Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, na widok polskich policjantów i żandarmów” – tak opisuje dzień 11 listopada 1918r. jeden z naocznych świadków tego historycznego wydarzenia. Jak się okazało dzień ten był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.
Dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 r. - polskim świętem narodowym i pozostawał oficjalnie świętem państwowym RP do roku 1944. W roku 1945 komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości, obchodzone w dniu 11 listopada, zostało przywrócone przez Sejm RP dopiero w roku 1989. W tym dniu Polska oddaje też hołd marszałkowi J. Piłsudskiemu, spoczywającemu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów w podziemiach Katedry Wawelskiej.
Ten szczególny dzień uczciły w godny sposób Władze Gminy i Miasta Mszana Dolna. Wiązanki na grobach osób, które oddały swoje życie w walkach o wolną Polskę złożyli: Wójt Gminy – Tadeusz Patalita, Przewodnicząca Rady Gminy – Stefania Wojciaczyk oraz Burmistrz Miasta – Tadeusz Filipiak w licznej asyście Radnych jednego i drugiego samorządu. Swoją cześć poległym oddali również przedstawiciele władz powiatowych reprezentujący nasz region.
W uroczystej mszy św. odprawionej za Ojczyznę w Kościele p.w. Św. Michała Archanioła licznie uczestniczyły poczty sztandarowe placówek oświatowych, Ochotniczych Straży Pożarnych i instytucji działających zarówno na terenie gminy jak i miasta. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała orkiestra dęta działająca przy OSP w Mszanie Dolnej oraz Chór Męski im. Hajduka. Na zakończenie uroczystości z okolicznościowym programem artystycznym wystąpiła młodzież z Gimnazjum Nr 4 w Mszanie Górnej.

 

11 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej

 

11 listopada w w Szkole Podstawowej nr1 w Lubomierzu


Magda Polańska

Zapraszamy do galerii