Dzień Solidarności z Chorującymi Psychicznie
„Nigdy człowiek nie wyrasta ze swoich lat dziecięcych na tyle, by nie szukał w swym otoczeniu społecznym oparcia
i życzliwości”
prof.Antoni Kępiński
20 września przeżywamy Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie pod hasłem „Kościół jest z nami”.
Patronat Metropolity Krakowskiego, Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Krakowa podkreśla rangę tego wydarzenia.
Przytoczona na wstępie myśl największego polskiego autorytetu w dziedzinie psychiatrii, mówi o ogromnej roli najbliższego środowiska w wychodzeniu z choroby.
Mało wiemy o chorobach psychicznych, osoby chore budzą lęk, lecz także niejednokrotnie szyderstwo i odrzucenie. Tymczasem bardzo cierpią i potrzebują naszej życzliwości. Często jest to niezbędny warunek powrotu do pełnego zdrowia. W ostatnich latach rośnie liczba osób przeżywających kryzysy psychiczne; statystyki podają, że dotykają one 3,7 % społeczeństwa. Skoro tak istotny jest społeczny odbiór chorych, ich zakorzenienie i oparcie w środowisku życia, trzeba podjąć wszelkie wysiłki: edukacyjne i wychowawcze, by poprawić tę sytuację.
Na wychowanie zaś nigdy nie jest za wcześnie.
Dlatego Szkolne Koło „Caritas” z Łostówki włącza się w obchody Dnia Solidarności przez akcję informacyjną, pogadanki opiekunki Koła w czasie katechezy, przygotowanie ulotek, które
dzieci zabiorą do rodzin. Szkoła im. Jana Pawła II poczytuje sobie za obowiązek i zaszczyt kroczenie drogami Patrona. Stara się to czynić pochylając się jak On nad chorymi, odrzucanymi, wzgardzonymi.
Zróbmy co się da, by lepiej poczuli się w swoim własnym środowisku!
U.Antosz-Rekucka, opiekun Koła „Caritas”