z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Oratorium Kalwaryjskie

29/07/2009, dodał: Maciej Liberda czytano: 1320 razy

15 sierpnia 2009 roku, w Kalwarii Zebrzydowskiej, u stóp wzgórza Ukrzyżowania, wobec kilkudziesięciu tysięcy zgromadzonych pątników, wystawione zostanie Oratorium Kalwaryjskie. To nie będzie jedno z wielu oratoriów jakie widzieliśmy do tej pory. W poszukiwaniu radości istnienia, daru miłości i nadziei niesionej przez wiarę powstał spektakl muzyczny jakiego jeszcze nie było.

Dzisiaj, Zbigniew Książek i Bartek Gliniak postanowili złożyć hołd jednemu z najbardziej niezwykłych sanktuariów polskich – Kalwarii Zebrzydowskiej. Sanktuarium kalwaryjskie jest od ponad czterystu lat jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pątniczych w Polsce. Obecnie przybywa tu ponad półtora miliona pielgrzymów rocznie. Największą frekwencją cieszą się obchody Wielkiego Tygodnia oraz sierpniowe uroczystości Pogrzebu i Tryumfu Matki Bożej. Ten właśnie termin został wybrany przez opiekunów Polskiej Jerozolimy oo. Bernardynów na premierę Oratorium Kalwaryjskiego upamiętniającego kilka ważnych dla sanktuarium rocznic:



800-lecia istnienia Zakonu Franciszkańskiego
400-lecia konsekracji kościoła oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej
30-lecia podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej przez Jana Pawła II
30-lecia I pielgrzymki Ojca Świętego do Kalwarii Zebrzydowskiej
10-lecia wpisu sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

Żyjąc nadzieją, na rychłą beatyfikację Jana Pawła II, ojcowie bernardyni i twórcy dzieła pragną również, by Oratorium Kalwaryjskie stało się artystycznym dziękczynieniem za święte życie Ojca Świętego, który szczególnie umiłował sanktuarium kalwaryjskie i gdzie podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki wypowiedział słowa:
Wszystkich też, którzy tutaj przybywać będą, proszę, by modlili się za jednego z kalwaryjskich pielgrzymów, którego Chrystus wezwał tymi samymi słowami co Szymona Piotra. Wezwał go poniekąd z tych wzgórz i powiedział: „Paś baranki moje, paś owce moje” (por. J 21, 15-16).
I o to proszę, proszę, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci. (Kalwaria Z., 7 VI 1979)



Charakterystyka Oratorium



Oratorium Kalwaryjskie w formie poetyckiej opowiada o trzech Niezwykłych Osobach, które Bóg na przestrzeni wieków zesłał na świat. Główną Postacią Oratorium jest Jezus Chrystus, któremu twórcy poświęcili pierwszą część utworu. Dwie następne części dedykowane są wiernym naśladowcom Chrystusa: św. Franciszkowi z Asyżu i Janowi Pawłowi II, którzy krocząc śladami Mistrza, swoim życiem i nauczaniem dokonali swoistej „rewolucji”, przyczyniając się przede wszystkim do duchowej przemiany świata.
Wierzyli Oni, że miłością naprawią świat, że dobrem pokonają zło, że swoim cierpieniem zdejmą z naszych ramion ból, że modlitwą wybłagają przebaczenie dla ludzkości. Potrafili oni cieszyć się, śmiać i radować światem i ludźmi.
Jezus Chrystus z bezgranicznej miłości do ludzi oddał swoje życie za nasze życie wieczne. Przesłanie odpłacania dobrem za zło i miłowania nieprzyjaciół zrewolucjonizowało wszystko to, co było przed Nim.
Około tysiąca lat później świat ujrzał „drugiego Chrystusa” w osobie św. Franciszka z Asyżu, którego całe życie było przepojone Zbawicielem. W dowód najwyższej przyjaźni i miłości Jezus wycisnął na jego ciele stygmaty swych najświętszych ran. Idąc Chrystusową drogą pokorny i ubogi Franciszek, dokonał rewolucji, która odmieniła Kościół i świat.
I wreszcie na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia Bóg dał ludzkości Jana Pawła II, który dokonał kolejnego przewrotu otwierając ramiona Kościoła w kierunku wszystkich ludzi i wszystkich religii. Stygmatami stały się kule zamachowca rozrywające jego ciało. Ani przez chwilę nie zapomniał o miłości swego życia - Maryi, Matce Zbawiciela, której zawierzył całe swoje życie mówiąc w sanktuarium kalwaryjskim:
Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus. (Kalwaria Z. 19 VIII 2002)


Twórcy Oratorium



Zbigniew Książek - poeta, scenarzysta, dramaturg. Jest twórcą bestselleru wydawniczego, który sprzedał się w milionie egzemplarzy – trzech oratoriów z muzyką Piotra Rubika znanych jako Tryptyk Świętokrzyski – tj. Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus oraz Psałterz wrześniowy. Jest laureatem prestiżowych nagród na festiwalach piosenki polskiej w Opolu i Sopocie. Ostatnim dokonaniem artysty jest oratorium z muzyką Bartłomieja Gliniaka pt. Siedem pieśni Marii. Po miesiącu płyta, będąca zapisem premiery oratorium, osiągnęła status złotej płyty.



Bartłomiej Gliniak – kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat konkursu kompozytorskiego we Francji w 1994. Był nominowany do „Orłów” (polskiej nagrody filmowej) w kategorii najlepsza muzyka. Jest autorem muzyki m.in. do takich filmów jak: Mój Nikifor, Komornik, oraz seriali Na dobre i na złe, Oficerowie. Skomponował muzykę do oratorium Siedem pieśni Marii, do którego słowa napisał Z. Książek.


Wykonawcy


W projekcie artystycznym udział weźmie ok. 160 wykonawców. Wybitnym solistom, chórom, orkiestrze symfonicznej towarzyszyć będzie sekcja rytmiczna z Krzysztofem Ścierańskim na gitarze basowej, Bartek Gliniak zagra na fortepianach elektrycznych i syntezatorach, zagrają czterej gitarzyści klasyczni m.in. Jacek Królik i Paweł Kwaśny oraz perkusista Robert Luty.
Ola Bieńkowska, występująca na co dzień w „The Pink Floyd Schow” w Australii, koncertująca na wielkich scenach świata zaśpiewa w Oratorium Kalwaryjskim obok Joanny Słowińskiej, głównej solistki wszystkich poprzednich oratoriów.
Solistami zaś będą panowie Przemek Branny, aktor teatru Bagatela w Krakowie, nagrodzony wspólnie z Olgą Szomańską na festiwalach w Opolu i Sopocie za duet „Niech mówią, że to nie jest miłość„ i Janusz Kruciński aktor śpiewający w musicalach takich jak "Jesus Christ Superstar" w teatrze muzycznym w Gdyni czy "Brat naszego Boga" w teatrze Buffo w Warszawie.



Honorowe Patronaty


Twórcy koncertu otrzymali Honorowy Patronat od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz ze strony kościelnej od Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abpa Józefa Kowalczyka i Metropolity Krakowskiego Kard. Stanisława Dziwisza.



Patronaty medialne


OO. Bernardyni uzyskali patronat korporacyjny od Zarządu TVP S.A. w Warszawie oraz TVP S.A. oddział w Krakowie, a także Tygodników katolickich: „Niedziela” i „Gościa Niedzielnego”.


o. Damian Muskus ofm, kustosz