Odnawialne źródła energii – wizytacja postępów prac
W czwartek, 18 lipca br. w Ośrodku Wypoczynkowym „Janda” odbyła się konferencja związana z projektem „Odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej oraz gminach partnerskich”.
Projekt realizowany jest na terenie 6 gmin (Mszana Dolna, Kamienica, Dobra, Niedźwiedź, Raba Wyżna oraz Miasto Mszana Dolna). Na tym terenie zostanie zamontowanych 2152 instalacji solarnych na budynkach prywatnych oraz 6 instalacji w budynkach użyteczności publicznej.
Wartość dofinansowania przez Rząd Republiki Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej to 27 583 676 ZŁ. Wartość dofinansowania wynosi 85% do wartości netto natomiast uczestnik projektu pokrywa tylko pozostałe 15% i wartość podatku VAT.
Inwestycja rozpoczęła się podpisaniem umowy w dniu 24.04.2013r. W chwili obecnej już ponad 220 rodzin może codziennie cieszyć się wodą ogrzaną promieniami słońca.
W konferencji uczestniczyli:
Roland Python - Dyrektor Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy, Sylwia Słomiak - Koordynator Obszaru Infrastruktura i Środowisko Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Ambasady Szwajcarskiej w Polsce, Marta Niżałowska -Pactwa – opiekun projektu z Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Tomasz Dyląg – Kierownik Zespołu z Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Dorota Chmielewska i Magdalena Filipek z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Jan Puchała - Starosta Limanowski oraz przedstawiciele gmin partnerskich. Gospodarzem konferencji był Bolesław Żaba – Wójt Gminy Mszana Dolna, lider projektu.
Wizytujący, po zapoznaniu się z informacjami udzielonymi w trakcie konferencji i spotkań roboczych ruszyli w teren chcąc zapoznać się z opiniami tych mieszkańców, u których instalacje solarne już działają. Pogoda sprzyjała, więc tam, gdzie tylko goście się pojawili, ciepłej wody było mnóstwo.
Ci, którzy do tej pory musieli się wcześnie rano zrywać, żeby ogrzać wodę poprzez palenie w piecu węglem lub drzewem teraz mogą spokojnie mogą poświęcić ten czas na inne sprawy. To ogromna zmiana. Wystarczy kilka godzin w miarę słonecznej pogody aby zapewnić mieszkańcom zapas kilkuset litrów gorącej wody – podkreśla z zadowoleniem Antoni Róg.
Wizyta gości miała na celu sprawdzenie postępów realizacji robót i wprowadzenie ewentualnych korekt w tym zakresie, sprawdzenie jakości wykonywanych prac, jak również zapoznanie się opiniami mieszkańców, u których już zainstalowane zostały panele słoneczne.
Zakończyła się ona pełnym sukcesem. Przedstawiciele strony szwajcarskiej i polskich instytucji rozliczających program bardzo wysoko ocenili sposób realizacji projektu przez gminy biorące udział w projekcie. Szczególnie doceniono pracę zespołu koordynującego: Antoniego Roga jako Kierownika całego projektu, Beaty Paluszek – Koordynatora merytorycznego oraz radcy prawnego Krzysztofa Smagi, sprawującego nadzór prawny nad projektem.
red. Beata Paluszek