z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Młodzież z Kasiny koncertowała w Równem

03/10/2008, dodał: Maciej Liberda czytano: 1682 razy

Młodzieżowy zespół regionalny wraz z kapelą z Gimnazjum w Kasinie Wielkiej wziął udział w obchodach 11. Tygodnia Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie (26-28 września). Gimnazjaliści dali popis folkloru zagórzańskiego podczas uroczystej akademii w Równem, zbierając oklaski m.in. od polskiego konsula w Łucku.

Patriotycznej imprezie patronowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a zorganizowali ją miejscowi Polacy, zrzeszeni w Towarzystwie Kultury Polskiej. W naszym autobusie jechała ekipa TVP Kraków.
Program drugiego dnia pobytu na Wołyniu obejmował wypad do Ostróga, starożytnego miasteczka, leżącego przed wojna tuż przy granicy sowieckiej. Wycieczkowicze zwiedzili zamek książąt Ostrogskich, wstąpili do cerkwi prawosławnej i odwiedzili kościół katolicki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie pracuje pochodzący z Białego Dunajca ks. Witold Józef Kowalow, wydawca znanego kresowiankom periodyku „Wołanie z Wołynia”.
W drodze powrotnej do Polski autobus zatrzymał się w Przebraże k. Łucka, gdzie stoi pomnik banderowców leżą groby Polaków pomordowanych przez banderowców. Ta miejscowość zasłynęła jako najmocniejszy ośrodek polskiej samoobrony na Wołyniu, wówczas, gdy rozlała się fala mordów ukraińskich na Polakach, a rzeką Horyń codziennie płynęły straszliwie okaleczone zwłoki naszych rodaków: dzieci, kobiet, starców. Upowcy nigdy Przebraże nie zdobyli, ale w 1943 roku z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło tam ok. 500 Polaków z sąsiednich wsi. Uczniowie w wywiadach udzielanych przed kamerą nie kryli wstrząsu i wzruszenia z powodu przyjazdu do takiego miejsca.
Tego samego dnia uczestnicy wycieczki zdążyli jeszcze pospacerować po Lwowie. Podczas wyprawy na Wołyń nasza młodzież zachowywała się więcej niż poprawnie, nad czym czuwała szczególnie Janina Ziemianin, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej, plus pozostali opiekunowie.
 

 

Zapraszamy do galerii