Od 1 lipca b.r. gospodarka odpadami po nowemu!
W dniu 05. czerwca 2013r. Wójt Gminy podpisał umowę z Firmą Traszkan, która od lipca br. będzie obsługiwała mieszkańców gminy w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.
Znaczne opóźnienie wielu mieszkańców w złożeniu deklaracji spowodowało, że baza nieruchomości ciągle jest uzupełniana, a co za tym idzie firma, która będzie nas obsługiwała, nie otrzymała wszystkich danych nieruchomości z których powinna odebrać w lipcu odpady komunalne. Może to skutkować pewnym zamieszaniem przy wydawaniu worków do segregacji odpadów oraz brakiem książeczek opłat dla niektórych właścicieli nieruchomości.
Zwracamy się do mieszkańców gminy i właścicieli nieruchomości na naszym terenie o cierpliwość i informujemy, że wszyscy którzy złożyli deklaracje otrzymają tzw. „pakiet startowy”. W przypadku gdy firma z jakiegoś powodu (brak nieruchomości w bazie, błąd w danych adresowych, brak książeczki opłat itp.) nie wyda właścicielowi nieruchomości „pakietu startowego”, należy niezwłocznie zgłosić się do Urzędu Gminy, gdzie upoważnione osoby wyjaśnią zaistniałą sytuację, a także przyjmą deklarację, w przypadku gdy jej wcześniej nie złożono lub wydrukują książeczkę opłat i wydadzą komplet worków!
Pojemniki na odpady pozostałe po segregacji (zmieszane) zostaną zakupione i dostarczone mieszkańcom w późniejszym terminie (sierpień 2013). Dwa przetargi dotąd przeprowadzone nie wyłoniły dostawcy pojemników na odpady. Jest to związane z ogólną sytuacją w Polsce w związku z wprowadzaniem nowych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi i ogromnym zapotrzebowaniem na pojemniki do segregacji. Do czasu wyposażenia nieruchomości w pojemniki, mieszkańcy, którzy nie posiadają pojemnika zostaną wyposażeni w worki czarne przeznaczone na odpady zmieszane – pozostałe po segregacji.
Przypominamy podstawowe założenia nowego systemu:
1. Od lipca wszystkie odpady komunalne przejmuje gmina. W zamian za odbiór i zagospodarowanie odpadów mieszkańcy zapłacą do gminy opłatę ustaloną przez Radę Gminy, która wynosi 50zł od gospodarstwa/miesiąc w przypadku gromadzenia odpadów w sposób nieselektywny (opłata podstawowa) oraz 20zł od gospodarstwa/miesiąc w przypadku gromadzenia odpadów w sposób selektywny (opłata obniżona).
2. Każdy właściciel nieruchomości znajdującej się na terenie gminy jest zobowiązany złożyć w Urzędzie Gminy deklarację o wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Termin składania deklaracji upłynął 15 kwietnia jednak deklaracje nadal wpływają i są przyjmowane w Urzędzie Gminy. Niezłożenie deklaracji spowoduje wszczęcie w stosunku do właściciela nieruchomości postepowania o ustalenie wysokości opłaty i naliczenie opłaty przez Gminę. Naliczana będzie opłata podstawowa! Opłata zostanie naliczona od początku funkcjonowania systemu!
3. Właściciele nieruchomości, którzy zadeklarowali selektywna zbiórkę odpadów zobowiązani są do realizacji segregacji zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminach. Każda nieruchomość, której właściciele zadeklarowali zbiórkę selektywną, zostanie wyposażona w komplet worków do selektywnej zbiórki w którym znajdą się: worek żółty na plastik, metal, papier i opakowania wielomateriałowe, worek zielony na szkło, worek czerwony na odpady niebezpieczne (baterie, leki itp.). Dodatkowo właściciele nieruchomości nie posiadający pojemnika na odpady pozostałe po segregacji otrzymają worek czarny. Właściciele nieruchomości chcący oddawać odpady zielone i biodegradowalne powinni wyposażyć swoje nieruchomości w pojemnik brązowy na tego typu odpady.
4. Podczas odbioru odpadów pracownicy operatora maja obowiązek skontrolować odpady w celu ustalenia czy segregacja jest prowadzona zgodnie z przyjętymi zasadami. W przypadku stwierdzenia, że odpady nie zostały właściwie posegregowane, operator sporządzi dokumentację fotograficzną oraz notatkę, na podstawie której Urząd Gminy naliczy opłatę podstawową czyli 50zł.
Przypominamy!
Do worka na szkło nie można wrzucać odpadów ceramicznych. Te odpady należy wrzucać do worka/pojemnika czarnego na odpady pozostałe po segregacji.
Pamiętajmy!
Odpady zielone i biodegradowalne można zagospodarować na własnym kompostowniku i uzyskać cenny nawóz.
Worek czerwony przeznaczony jest na odpady niebezpieczne a w szczególności na baterie, akumulatory, przeterminowane leki, żarówki, świetlówki, opakowania po aerozolach, farbach, rozpuszczalnikach, środkach ochrony roślin itp.
Wystawiajmy tylko zapełnione worki!
Trzymając się zasad określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie wszyscy możemy wpływać na to, aby stawka opłaty za odbiór odpadów była jak najniższa.
red. Katarzyna Szybiak