Gminne grupy powróciły z nagrodami z festiwalu w Osielcu
Pośród blisko 560 wykonawców na scenie festiwalowej wystąpiła Schola „Jedność” z Kasinki Małej – Zagródca oraz dziecięcy zespół „Mali Łostowianie” działający przy Szkole Podstawowej w Łostówce. Zgodnie z regulaminem dziewczęta ze scholi wykonały dwa utwory: „Jak szczęśliwa Polska cała” oraz „Tobie Panie zaufałem”, a dzieci z Łostówki zaśpiewały: „Maryjo, śliczna Pani” oraz „Księga się zamyka”. Popisowym wykonaniem swoich utworów „Mali Łostowianie” zapewnili sobie I miejsce w kategorii „Zespół ludowy” – grupa dziecięca. „Jedność” zaś w zmaganiach konkursowych wyśpiewała sobie II miejsce w kategorii „Schola” - grupa młodzieżowa. Warto tutaj zaznaczyć, że w tej kategorii pierwszego miejsca nie przyznano.
Wyjazd dzieci zintegrował również rodziców, ponieważ dzięki ich zaangażowaniu, udało się zorganizować transport prywatnymi samochodami zarówno w sobotę, jak i w niedzielę – z satysfakcją relacjonuje dyrektor szkoły w Łostówce. Na swój niedzielny występ dzieci czekały ponad dwie godziny, jednak nie żałowały. Publiczność ciepło przyjęła występ i nagrodziła zespół gromkimi brawami, domagając się bisów.
Organizatorami konkursu są: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, Urząd Gminy w Jordanowie, Parafia Rzymsko-Katolicka w Osielcu oraz Zespół Szkół w Osielcu; współorganizatorem Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Festiwal ma charakter otwarty dla wszystkich wykonawców z całej Polski oraz z zagranicy, wykonujących utwory o tematyce maryjnej. Utwory mogą być powszechnie znane lub mieć charakter autorski. Celem Festiwalu jest spotkanie młodzieży, dzieci i dorosłych, aby wspólnie poprzez wielki dar śpiewu i muzyki wychwalać Boga i Maryję, przeżywać takie wartości jak: wiara, kultura i tradycja. Wykonawcy przygotowują dwa utwory. Jeden poświęcony Maryi, a drugi to pieśni oazowe lub pielgrzymkowe, zawierające treści religijne, ale niekoniecznie związane z Maryją. 10 maja jest dniem przesłuchań, natomiast 11 dniem koncertu laureatów.
Komisja Artystyczna oceniała wykonawców wg następujących kryteriów:
- dobór repertuaru,
- sposób wykonania – intonacja, dykcja, frazowanie, dynamika, artykulacja,
- ogólny wyraz artystyczny.
Przygotowywałyśmy się długo i intensywnie, dzięki czemu zdobyłyśmy II miejsce – podkreśla opiekunka grupy. Pełne zapału i chęci do dalszej pracy pragniemy rozwijać się i robić to, co bardzo lubimy.
red. Honorata Kaleta
Janina Flig