Z Comeniusem po raz ostatni. Dwa lata pracy z programem Comeniusa zamknięte w kapsule czasu
Aleksandrę Kowalczyk, Alicję Solarz, Kingę Hornik, Weronikę Pietrzak, Emilię Skowronek, Krystiana Kubowicza, Sylwestra Kopytka, Macieja Kaletę, Weronikę Solarz i Weronikę Kaletę wraz z nauczycielami Marią Skowronek i Janiną Ziemianin. Wyjazd ten był podsumowaniem projektu „Tell me aboutfamouspeople in your country”, którego realizację zaczęto już w 2012r. W słonecznej Hiszpanii spotkali się dobrzy znajomi. Młodzi Kasinianie mieszkali u swoich kolegów, których gościli w swoich domach dwa lata temu.
Boiro to niewielkie miasteczko (liczy ok. 19 tys. mieszkańców), ale wyjątkowe pod każdym względem. Leży w północno-zachodniej części Hiszpanii, w prowincji Galicja. Boiro znane jest z łagodnego klimatu, krajobrazu łańcucha górskiego Barbanza i licznych plaż osłoniętych zatoką z widokiem na otwarte morze.
Organizatorzy przygotowali dla nas bogaty program. Atrakcji i dobrej zabawy nie brakowało – opowiadają uczestnicy wyjazdu. Na początku wizyty zostaliśmy ciepło przywitani przed dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów szkoły IES a Cachada podczas oficjalnego przyjęcia. Ciepłe słowa skierował do nas również burmistrz Juan José Dieste Ortigueira. Wystąpił także zespół regionalny oraz grupa młodzieży prezentująca swe umiejętności muzyczno-instrumentalne. Szkoła w Boiro posiada wiele zalet. Po pierwsze: leży ona właściwie na plaży (200 metrów od morskiego wybrzeża). Po drugie: wyposażenie szkoły, jej klimat i wszystko, co oferuje swym uczniom, może zaimponować nawet najbardziej wybrednym. Wrażenie robiły m.in. klasy bogato wyposażone w środki dydaktyczne, gabinety do nauki języków obcych oraz miejsca, gdzie uczniowie odpoczywają pomiędzy lekcjami.
Głównym celem spotkania szkół partnerskich było przedstawienie prezentacji sławnych postaci swoich państw. Polska szkoła przygotowała prezentację o znanych polskich malarzach, a także przybliżyła postać: Lecha Wałęsy, Justyny Kowalczyk, Grzegorza Ciechowskiego, Agnieszki Holland oraz Ludwika Zamenhofa. Przedstawiła również portrety Józefa Piłsudskiego, Maryli Rodowicz, Daniela Olbrychskiego, Evy Minge, Marka Piekarczyka, Izy Miko, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Anji Rubik.
Spotkanie uczniów i nauczycieli z czterech krajów to nie tylko wymiana prezentacji i dyskusje na tematy edukacyjne – podkreśla Dyrektor szkoły Janina Ziemianin. Organizatorzy zapewnili nam ciekawe zajęcia kulturalne i turystyczne. Rowerami udaliśmy się do Cabo de Cruz, gdzie w klubie wioślarskim uczniowie mieli okazję wykonać kilka testów fizycznych na urządzeniach, na których trenują tamtejsi członkowie klubu. W przepięknym mieście A Coruña zwiedziliśmy muzeum Casadas Ciencias, planetarium, oceanarium oraz wieżę Herkulesa, skąd roztaczały się urocze, zapierające dech w piersiach widoki na całą okolicę. Kolejnym punktem programu było centrum Santiago de Compostela, miejsce spoczynku Św. Jakuba oraz ośrodek kultu i celu licznych pielgrzymek, a także zwiedzanie katedry i muzeum Pabo Galego. Niezapomnianym przeżyciem okazała się przejażdżka statkiem po zatoce Arousa, a następnie pobyt na punkcie widokowym ACurota. Ponadto podziwialiśmy wydmy De Corrubedo oraz oglądaliśmy niesamowite widoki na morze roztaczające się z prehistorycznej celtyckiej osady Castro de Barona, fortecy, która składa się z 20 owalnych kamiennych domów oraz muru obronnego.
Punktem kulminacyjnym pobytu w Boiro było zakopanie kapsuły czasu, w której uczestnicy zamknęli wszelkie formy aktywności podczas pracy w programie Comenius (logo projektu, monety, zdjęcia uczestników, płyty DVD z produktami o sławnych osobach itp.). Koordynatorzy czterech państw uzgodnili, że otwarcie kapsuły nastąpi za 25 lat.
Pożegnanie było równie ciepłe, jak powitanie – z rozmarzeniem wspominają uczniowie z Kasiny Wielkiej. Rodzice i nauczyciele przygotowali w szkole poczęstunek składający się z typowo hiszpańskich smakołyków, a nasi koledzy porwali nas do zabawy. Śpiewaliśmy i tańczyliśmy wspólnie do północy, a mimo to następnego dnia o świcie (4:00), w miejscu, skąd autokar miał nas zawieźć na lotnisko w Santiago de Compostela, zjawiliśmy się w komplecie.
Z kraju Basków wróciliśmy z mnóstwem pozytywnych wspomnień, które na długo pozostaną w naszej pamięci – podkreślają polscy koordynatorzy programu. Jeśli dodać do tego możliwość zasmakowania specjałów hiszpańskiej kuchni i przyjemne wrażenie, jakie pozostawiła po sobie gościnność gospodarzy, można stwierdzić, że ostatnie spotkanie grupy Comeniusa, tak jak cała dwuletnia współpraca, były wielkim sukcesem, w którym nasza szkoła miała zaszczyt i przyjemność mieć swój znaczący udział. Warto nadmienić, że Comenius to przede wszystkim ludzie – rówieśnicy ze wszystkich zakątków Europy – tak różnorodni, a zarazem tak świetnie potrafiący się dogadać i wspólnie dobrze bawić. Obcowanie z innymi narodowościami rozwija, uczy i dostarcza wiele radości. Mamy nadzieję, że dzięki otwartym granicom i coraz mniejszym odległościom z Polski do innych krajów Europy, każdy z nas będzie miał okazję kiedyś doświadczyć tego, co my przeżyliśmy podczas spotkań z naszymi europejskimi przyjaciółmi.
Red. Maria Skowronek
Koordynator projektu