z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Budowa kanalizacji sanitarnej w Łętowem – finisz inwestycji

03/06/2014, dodał: czytano: 5350 razy
Dobiegają końca prace związane z budową sieci kanalizacyjnej w miejscowości Łętowe.

Inwestycja realizowana jest z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, PROW na lata 2007-2013, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Zadanie realizowane jest przez firmę Budkomplex z Bochni. W jego ramach do kolektora podłączonych zostanie 170 budynków.

Z uwagi na zainteresowanie mieszkańców Łętowego, którzy nie zostali objęci projektem kanalizacji, a którym inwestycja stworzyła możliwość podłączenia się do niej, Gmina zleciła wykonanie dodatkowych prac w celu podłączenia ok. 20 budynków do wybudowanej sieci.

W związku z tym, że wciągu najbliższych tygodni  mieszkańcy Łętowego rozpoczną korzystanie z systemu, przypominamy: sieć kanalizacji sanitarnej służy do odprowadzania ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie jako śmietnik! – podkreśla Roman Duchnik – Dyrektor Spółki „Górna Raba” - eksploatatora urządzeń kanalizacji sanitarnej.

Apelujemy więc:

-  Nie wrzucajmy do kanalizacji materiałów stałych, jak: pieluchy, podpaski, szmaty, popiół, owoce, skoszona trawa, itp.

Takich „rzeczy” znajdujemy w rurach kanalizacyjnych, czy też pompowniach ścieków,  całkiem sporo. Niektóre pompownie ścieków z tego właśnie powodu musimy czyścić nawet co tydzień, bo inaczej ulegają one zatykaniu, a nawet poważnym awariom. Niestety do kanalizacji trafiają nawet fragmenty zwierząt, czy też inne „dziwne rzeczy”, jak np. piłki do gry. Materiały stałe powinny trafiać do koszy i worków z odpadami stałymi (śmieci),  a nie do kanalizacji”;

-  Nie otwierajmy pokryw studzienek kanalizacyjnych.

Studzienki kanalizacyjne są przez niektórych otwierane głównie w okresach dużych opadów. Chcą oni w ten sposób zapewnić spływ wody ze swoich zalanych działek. Oczywiście jest to możliwe tylko w wyżej położonych fragmentach sieci kanalizacyjnej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w okresie dużych opadów, roztopów,  sieć kanalizacyjna jest już często całkowicie napełniona,  więc „dopuszczenie” do niej dodatkowej ilości wody powoduje zalewanie działek położonych w dolnych partiach sieci kanalizacyjnej. Poza tym, na skutek otwarcia włazów, do sieci kanalizacyjnej trafia szlam czy piasek, a często nawet całkiem spore kamienie. Materiały te zapychają sieć kanalizacyjną i niszczą wirniki pomp;

-  Nie wlewajmy do ścieków dużej ilości tłuszczy.

Tłuszcze spływają do zbiorników (reaktory oczyszczalni ścieków, pompownie ścieków, a tam się „zbijają” i tworzą zwarty kożuch, który nie jest przepompowywany przez pompy, a więc trzeba go zbierać ręcznie.

Czego mieszkańcy nie mogą wrzucać do kanalizacji sanitarnej można dowiedzieć się szczegółowo z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i  zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Niewłaściwe użytkowanie kanalizacji naraża spółkę „Górna Raba” na dodatkowe koszty - koszty, które obciążają  wszystkich mieszkańców.

 

red. Edyta Tromiczak - Krzanik