z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Dzikie wysypiska–poważny problem !

03/06/2014, dodał: czytano: 2459 razy
Pomimo wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi nie zniknęły z naszych lasów i potoków dzikie wysypiska.

Od lat  tworzone przez mieszkańców naszej gminy i  gości,  przypominają o sobie wczesną wiosną i późną jesienią, kiedy szata roślinna  ich nie przykrywa. Nasze lasy i potoki nie zachęcają  do pieszych wędrówek, nie przysparzają naszej gminie  chwały. Turyści  i mieszkańcy skarżą się na bałagan i ciągle podrzucane nowe śmieci. Głównie odpady budowlane, gdyż odpady komunalne większość z nas już  właściwie zagospodarowuje.  Jak należy postępować z odpadami  budowlanymi?  Małe ilości z drobnych remontów  wykonywanych we własnym zakresie powinniśmy wrzucać do czarnych  worków/pojemników na odpady zmieszane. Przy większej ilości odpadów budowlanych konieczne jest wynajęcie  kontenera  od firmy świadczącej usługi w zakresie odbioru odpadów. Wówczas  należy zapłacić  dodatkowo za  wynajęcie  kontenera! Jeśli remont wykonuje  firma budowlana, to do jej obowiązków należy  zagospodarowanie odpadów z budowy. Powinniśmy dopilnować aby odpady trafiły na wysypisko,  a nie do lasu.

Gmina w bieżącym roku na wiosnę dokonała likwidacji  kilku dzikich wysypisk. Skala zjawiska pokazuje, że należy taką akcję powtarzać min. 2 razy w roku (wczesną wiosną i  późną jesienią, kiedy  brak szaty roślinnej). Podczas  kilku dni sprzątania  zebrano kilkaset worków odpadów z  przydrożnych rowów,   zarośli, potoków, a to  dopiero wierzchołek góry lodowej.  Dodatkowo prowadzona jest akcja  „Sprzątanie Świata”,  w którą co roku włączają się szkoły gminne.

Dopóki wszyscy nie zaangażujemy się w  utrzymanie czystości w gminie, dopóty problem wszechobecnych odpadów nie zniknie!

red. Katarzyna Szybiak