z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Małopolski Projekt Nauki Pływania "Już Pływam"

16/06/2014, dodał: czytano: 4938 razy
Pływamy już kolejny rok i z roku na rok jest nas coraz więcej. Tym razem w kursie nauki pływania bierze udział 101 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Mszana Dolna.

Są to m.in. dzieci z placówek oświatowych w Lubomierzu, Łętowem, Glisnem, Olszówce, Rabie Niżnej i nr 1 w Kasince Małej.

Zajęcia prowadzone są na Pływalni w Limanowej  która wyposażona jest w:

  • basen pływacki o wymiarach 25x12,5x1,2/1,8m, 6 torów pływackich, wyposażony w podnośnik fotelikowy dla niepełnosprawnych o temperaturze wody do 28 st. C.
  • basen szkoleniowo rekreacyjny o wymiarach 12,5mx6,5m powierzchni 81m2, kaskada, podwójny wąskostrumieniowy natrysk do masażu, - masaż ścienny 3-dyszowy, gejzer powietrzny, leżanka powietrzna. Temperatura wody do 30 st. C.

Kurs realizowany przez ZEAS w cyklu dziesięciu dwugodzinnych cotygodniowych lekcji na basenie przynosi wiele korzyści – podkreśla koordynator akcji. To nie tylko osiągnięcie celów obranych w projekcie jakimi są kształtowanie ogólnego rozwoju fizycznego i ruchowego dzieci w tym profilaktyka wad postawy, nauczenie dzieci czucia wody i oddechów, nauka i doskonalenie umiejętności pływania, ale przede wszystkich nabycie cech zdrowego i aktywnego wypoczynku. Nawet jeśli nie potrafimy pływać, warto wybrać się na basen. Pływanie to najlepsza forma ruchu, ale oprócz niej na basenie można ćwiczyć aqua aerobik.

Ruch w wodzie poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki, wzmacnia mięśnie, modeluje sylwetkę. A przy tym nie męczy tak jak tradycyjna gimnastyka. Człowiek rodzi się z odruchem pływania. Ale ponieważ we wczesnym dzieciństwie odruch ten nie jest podtrzymywany - zanika. Musimy więc na nowo uczyć się poruszania w wodzie, co nie każdemu przychodzi z łatwością. Warto jednak zdobyć tę umiejętność, bo pływanie to zdecydowanie najdoskonalsza forma aktywności, odpowiednia dla osób w każdym wieku, również chorych. Nie obciąża bowiem układu ruchu, a wysiłek rozkłada się równomiernie na całe ciało.

Jeśli sądzisz, że na basenie spotkasz tylko świetnych pływaków, jesteś w błędzie! Większość osób pływa słabo – przekonują instruktorzy. Niektórzy wcale nie potrafią pływać, ale chętnie korzystają z relaksu w ciepłej, płytkiej wodzie. Dlatego nie zastanawiaj się, jak daleko ci do olimpijskiego ideału, tylko przekonaj się, że nauka pływania nie jest trudna. Niezależnie od tego, jakim stylem pływamy, pracują praktycznie wszystkie mięśnie. Twoim nauczycielem może być umiejący dobrze pływać znajomy. Możesz też skorzystać z pomocy instruktora, który w ciągu jednej lub kilku lekcji nauczy cię podstaw. Warto to zrobić jeszcze przed wakacjami.

Liczę, że wysiłek włożony w organizację realizowanego projektu przyniesie wymierne skutki, a umiejętność pływania znacznie poprawi bezpieczeństwo podczas letnich wakacji nad wodą  - akcję podsumowuje wójt Bolesław Żaba.

red. Agata Chorągwicka

fot. Jarosław Czyszczoń