Rok Tuwima - czyli jak kręci się lokomotywa pomysłów w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Juliana Tuwima w Kasince Małej
W odpowiedzi na radosną dla nas, ale jednocześnie oznaczającą spore wyzwanie, decyzję Sejmu RP, ogłaszającej rok 2013 - Rokiem Tuwima,
który uroczyście zainaugurowaliśmy w styczniu, przygotowaliśmy wspólnie prawdziwe, można by nazwać cuda i dziwy – giełdę pomysłów zawierającą różnorodne, skierowane na potrzeby najbardziej nawet wybrednych gustów - formy aktywności. W powziętym założeniu zaplanowaliśmy upowszechnianie bogatej twórczości Juliana Tuwima, budzenie kreatywności artystycznej, rozwijanie i promocję uzdolnień i talentów dzieci i młodzieży naszej szkoły, a jednocześnie wzbogacenie oferty edukacyjnej.
Pierwszym, promującym poezję naszego patrona, przedsięwzięciem jest akcja „Wszyscy czytają Tuwima”. W ramach tej realizacji, gościliśmy; z racji pierwszeństwa należnego sprawowanej funkcji samorządowej: gospodarza Gminy Mszana Dolna i organu prowadzącego nasze szkoły, Wójta Bolesława Żabę. Często gościmy Pana Wójta w naszej szkole, nigdy jednak spotkania nie miały tej, co tym razem, atmosfery kameralności i bezpośredniości.
Mając do wyłącznej dyspozycji tak zacnego gościa, młodzi słuchacze zasypali go lawiną pytań dotyczących czasów gdy Wójt był ich równolatkiem. Mieli więc okazję by dowiedzieć się, że czasy bez telewizora i komputera były, co nauczyciele zgodnie potwierdzili, okazją do nieporównywalnego z dzisiejszymi, rozwijania pasji sportowych i ciekawości świata odkrywanego na kartach książek. Gość zachęcił uczniów by z tych dobrodziejstw nie rezygnowali gdyż potrafią być niezwykle satysfakcjonujące.
Pan Wójt przygotował dla nas jakże lubianą „Rzepkę”. Efektowna interpretacja lubianego przez dzieci tekstu zaowocowała dającym się niemal namacalnie zauważyć ich zaangażowaniem w wyciąganie opornego warzywa. Uciechy było co niemiara.
My zaś ze swej strony zaprezentowaliśmy przygotowane przez każdą z klas inscenizację utworów naszego patrona oraz zwycięski, w szkolnym konkursie klas młodszych: „ List do Juliana Tuwima”, którego autorem jest uczeń klasy III – Szymon Kołodziejczyk. Otrzymał on z rąk Wójta gratulacje i nagrodę, zaś wszyscy uczestnicy spotkania, słodki upominek. Prezent dla nas przygotowała również Pani Dyrektor Czesława Łabuz recytując wpisujący się w poświąteczny nastrój wiersz Tuwima pt. „Chrystus”.
Kolejnym, po kwietniowej wizycie Wójta, gościem akcji „Wszyscy czytają Tuwima” był Pan Jan Chorągwicki – Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna. Jemu w udziale przypadła interpretacja najbardziej bodaj znanego tekstu poety; „Lokomotywa”.
Pan Przewodniczący ujął nas bezpośredniością w relacjach z młodymi słuchaczami, którzy zachęceni i ośmieleni zadali mu szereg pytań odnoszących się do jego dziecięcych wspomnień, zainteresowań i czytelniczych fascynacji. Obie strony tego dialogu z radością odkrywały, że mimo różnicy wieku wiele zabaw wciąż wywołuje ten sam entuzjazm, a nauka szkolna może być źródłem prawdziwej satysfakcji i powodu do dumy z własnych osiągnięć.
Kolejowy klimat spotkania wymusił niejako na Panu Chorągwickim rolę zawiadowcy na stacji Tuwimowo, w którą zamieniła się nasza aula. Z precyzją i sprawnością zawodowego kierownika (jak na szefa gminnej rady przystało) odprawił klasowe składy na szkolne podwórze, które inwencja i pomysłowość zamieniły w krótkim czasie w kolorowy ogród dziecięcej wyobraźni, zainspirowanej przeczytanym utworem. Przy aktywnym wsparciu Pana Przewodniczącego powstało kilkadziesiąt wagonów, w których… sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści.
Radosne chwile zabawy spędzone z zaproszonym gościem wprawiły nas w doskonały nastrój, który podzieliło nawet majowe niebo uśmiechając się do nas rozbłyskującym zza chmur słońcem.
Nagrodzeni przez miłego gościa słodyczami i zabawnymi opowieściami zwróciliśmy się z zaproszeniem do udziału w Krainie Radości, która w naszej szkole odbędzie się 26 maja br.
Pani Dyrektor Czesława Łabuz, która towarzyszyła nam w tym miłym spotkaniu dedykowała wszystkim kolejny z tomiku „Czyhanie na Boga” wiersz pt. „Szczęście”. Wybór niezwykle trafny, bowiem takie uczucie, rozbudzone klimatem wspólnej zabawy, towarzyszyło nam i mamy nadzieję towarzyszyć będzie jeszcze długo: tak to to, tak to to, tak to to, tak to to!…
Otwarci na Tuwima, pamiętamy o pozostałych patronach roku 2013 – kompozytorze Witoldzie Lutosławskim oraz naukowcu Janie Czochralskim. Zadziwiającym zbiegiem okoliczności jest fakt, iż największy, jak orzekają znawcy, po Chopinie i Szymanowskim, polski kompozytor W. Lutosławski skomponował szereg melodii do śpiewania i do słuchania przez dzieci właśnie do słów Juliana Tuwima.
Wykorzystując tę zbieżność przygotowaliśmy koncert multimedialny, który w scenerii sali koncertowej, w jaką zmieniliśmy szkolną salę i wykorzystując nowoczesną zdobycz projektu „Indywidualizacja…” - tablicę interaktywną staraliśmy się wprowadzić młodych słuchaczy w atmosferę muzyki poważnej, jednakże dzieciom dedykowanej.
Stworzony przez nas spektakl wzorowany na prowadzonych przez niemal pół wieku spotkaniach muzycznych dla najmłodszych na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie był dla młodych odbiorców swoistym „koncertem z wyobraźnią ” Pozwolił chociaż w namiastce stworzyć wyobrażenie uczty duchowej jaką jest obcowanie ze sztuką z gatunku tzw. kultury wysokiej. Podkreśliliśmy tę wyjątkowość uczestnictwa w doniosłym wydarzeniu kulturalnym odpowiednim strojem i zachowaniem zasad etykiety właściwym realnym propozycjom tej rangi.
Rok 2013 osiąga zaledwie swój półmetek. Przed nami więc jeszcze szereg przedsięwzięć z Tuwimem w tle. Wszystkie one prowadzą nas do jakże doniosłego momentu, planowanego wprawdzie dopiero po wakacjach, ale jakże wyczekiwanego – poświęcenia sztandaru ufundowanego naszej społeczności przez Radę Rodziców.
red. E. Jakubiak