z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


W Ojcowskim Parku Narodowym

30/09/2014, dodał: Magda Polańska czytano: 2568 razy
W środę, 24 września 2014r., uczniowie z klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu wzięli udział w wycieczce do Ojcowa.

Nasza grupa liczyła 50 uczniów i 5 nauczycieli – opiekunów – wrażeniami z wycieczki dzielą się jej uczestnicy. Na początek obejrzeliśmy Ekspozycję Przyrodniczą Ojcowskiego Parku. Zwiedzanie rozpoczęło się od pokazu filmu zrealizowanego w technologii 3D. Dowiedzieliśmy się jak tworzyła się Dolina Prądnika od czasu górnej jury po czasy współczesne. Następnie  przeszliśmy do sal wystawowych, po których oprowadzał nas lektor. W gablotach znajdowały się liczne eksponaty z obszaru Parku, m. in. wapienie, lessy, margle, gąbki, jeżowce, amonity, małże. Najbardziej podobały nam się szczątki mamuta. Bardzo ciekawa okazała się rekonstrukcja jaskini. Tutaj wysłuchaliśmy historii zasiedlenia terenu obecnego Parku przez ludzi pierwotnych.

 Naszym kolejnym celem była Jaskinia Łokietka. Po drodze mijaliśmy źródełko miłości. Pani przewodnik wyjaśniła, że kto się napije wody z tego źródełka z osobą ukochaną, będzie miał jej szczerą miłość do końca życia. Oczywiście każdy chciał się napić takiej wody, licząc, że to jemu właśnie sprawdzą się słowa legendy. Niedaleko źródełka ujrzeliśmy dumnie stojącą Bramę Krakowską.  W końcu dotarliśmy na miejsce i weszliśmy do jaskini liczącej 320 m długości. Szliśmy, zgodnie z legendą, śladami Władysława Łokietka, który ukrywał się tu przed królem czeskim Wacławem II. Musieliśmy tu bardzo uważać, gdyż były miejsca, gdzie było ciemno i ślisko. Niejednokrotnie ktoś krzyknął lub zapiszczał z przerażenia, ale tak naprawdę, to było niezwykle ciekawe. Widzieliśmy nawet prawdziwego nietoperza! Pani przewodnik pokazywała nam również inne interesujące zabytki: Maczugę Herkulesa, zamek w Pieskowej Skale, Kaplicę na Wodzie. Widoki były przepiękne.

Kiedy zbliżał się czas powrotu zakupiliśmy pamiątki, by móc z najbliższymi podzielić się wrażeniami i pokazać im choć namiastkę tego, co sami mogliśmy zobaczyć.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Byliśmy zachwyceni. Ci , którzy z nami nie byli, niech żałują, albo niech wybiorą się w to wspaniałe miejsce. Polecamy!

 

Aleksandra Wąchała, Jessika Potaczek, Alicja Kowalczyk

Członkowie Samorządu Uczniowskiego