z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Olszówka kultywuje tradycje wielkanocne

01/04/2015, dodał: Magda Polańska czytano: 5240 razy
Po raz trzeci Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka zorganizowało Konkurs Tradycyjnych Palm Wielkanocnych. Zorganizowano go – jak nakazuje tradycja - w Niedzielę Palmową.

Jest to kolejny etap realizacji zadania pod nazwą „Ach dawno to już było - pokazanie kulturowego i kulinarnego bogactwa tradycji naszego regionu”, na które Stowarzyszenie otrzymało dotację z Urzędu Gminy Mszana Dolna w drodze otwartego konkursu ofert. W roli konferansjera olszowskiego konkursu po raz kolejny znakomicie spisała się Halina Kołodziej.
W Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Olszówce, po Mszy świętej, dzieci prezentowały przygotowane przez siebie palmy. A było ich wiele i każda z biorących udział w konkursie palm miała w sobie coś wyjątkowego. Niestety, jak w każdym turnieju bywa, tylko nieliczni mogli zostać zwycięzcami.
Komisja konkursowa w składzie: Halina Gacek, Zofia Piekarczyk, Julia Wacławik oraz Wojciech Gil stanęła zatem przed trudnym wyborem. Za podstawowe kryteria przyjęto zgodność wyglądu palm oraz techniki ich tworzenia z tradycyjnymi palmami sprzed wielu lat, które niegdyś tworzyli nasi pradziadkowie. Przedstawione do konkursu palmy wielkanocne oceniano w dwóch kategoriach:
- palmy przygotowane przez dzieci w wieku przedszkolnym,
- palmy przygotowane przez dzieci w wieku szkolnym.
W obu kategoriach do ścisłego finału zakwalifikowano po 10 palm.
Spośród wyłonionych finalistów przyznano:
w kategorii palm przygotowanych przez dzieci w wieku szkolnym:
I miejsce dla Filipa Nawary
dwa równorzędne II miejsca dla Aleksandry Nawary oraz Franciszka Fudro
dwa równorzędne III miejsca dla Radosława Fudali oraz Moniki Nawary
5 wyróżnień dla Roberta Cichańskiego, Kacpra Cichańskiego, Przemysława Fudali, Emilii Potaczek oraz Pawła Wacławika;
w kategorii palm przygotowanych przez dzieci w wieku szkolnym:
I miejsce dla Katarzyny Wacławik
dwa równorzędne II miejsca dla Sary Kraus oraz Jakuba Macugi
dwa równorzędne III miejsca dla Agnieszki i Mateusza Rzepka oraz Daniela Żurka
5 wyróżnień dla Roberta Kościelniaka, Marzeny i Bartłomieja Nawara, Anny Pietrzak, Justyny i Damiana Skawskich oraz Adama Urbańczyka.
Przyznano także nagrodę specjalną za największą palmę, którą otrzymali Patrycja i Bartłomiej Macuga.
Zarówno zwycięzcy, jak i wyróżnieni otrzymali piękne nagrody, które ufundowali lokalni sponsorzy. Żadne dziecko nie opuściło konkursu z pustymi rękami. Każdy maluch za udział w konkursie otrzymał upominek pocieszenia.
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka przy tej okazji zaprezentowało zrobioną przez siebie w sposób tradycyjny (kwiaty z bibuły, bukszpan, wiklinowe gałęzie oraz bazie) 9- metrową palmę.

                                                                                                                      red. Bożena Kaciczak
                                                                                                                      fot. Wiesław Urbańczyk