z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Kto, po co i jak znakuje szlaki turystyczne?

16/04/2015, dodał: Magda Polańska czytano: 8558 razy
Wiosna zagościła u nas już na stałe, a wraz z nią sezon na piesze wędrówki. Amatorzy górskich wycieczek często planują trasę swojej wyprawy opierając się na istniejących szlakach turystycznych.

Nie wszyscy mają jednak świadomość, które z tras są wyznaczone, kontrolowane i odnawiane przez przewodników górskich z odpowiednimi uprawnieniami. Nie brakuje bowiem zapaleńców, którzy wg własnego pomysłu, nie pytając nikogo o zgodę, wyznaczają i znakują wg własnego uznania trasy, za które później nie biorą odpowiedzialności.   Niejednokrotnie spotykamy się też z przypadkami nieszanowania  szlaków turystycznych. Obserwujemy skutki zachowań, które z turystyką nic wspólnego nie mają. U progu nowego sezonu turystycznego apelujemy przede wszystkim o rozwagę w górach, ale również o zachowanie ciszy i porządku podczas górskich wędrówek oraz uszanowanie dobra wspólnego, jakim jest wyposażenie szlaków i otaczająca nas natura.

A o to, ile wysiłku, pracy  i nakładów finansowych wymaga wytyczenie szlaków i jak powinno wyglądać ich znakowanie zapytaliśmy Kazimierza Borka przewodnika beskidzkiego:

Wędrując szlakami turystycznymi nie wszyscy zapewne wiedzą jak wiele jest pracy by powstał  nowy szlak turystyczny :

  1. Najpierw trzeba mieć  oczywiście pomysł na to którędy i dlaczego dany szlak powinien prowadzić. Potem należy tę trasę kilkakrotnie przejść, później trzeba uzyskać zgodę na przeprowadzenie szlaku od właścicieli terenów, przez które będzie przebiegał. Po dopełnieniu formalności należy przygotować szczegółowe opracowanie trasy.
  2. Należy nanieść szlak na bardzo dokładną mapę i opisać zgodnie z wytycznymi Komisji Turystyki Górskiej. Dopiero dysponując takim opracowaniem można oficjalnie wystąpić do KTG o zatwierdzenie przebiegu szlaku i zgodę na wyznakowanie. Po zmianach prawnych w latach dziewięćdziesiątych, zgodę na wytyczenie szlaku może też wydać wójt, burmistrz lub starosta. Takich lokalnych szlaków jest już w górach bardzo dużo, łatwo je odróżnić od pttk’owskich, bo mają odrębne i niejednolite oznakowania.
  3. Ekwipunek znakarski zawiera:  litr białej farby, połowę z tego kolorowej i jeszcze nieco szarej. Niezbędna jest siekiera do przycinania gałęzi i ociosania powierzchni pod znakiem, ze dwie druciane szczotki do czyszczenia kory, kilka pędzli, rozpuszczalnik, nosidła. Dziennie można wyznakować nie więcej jak 10km szlaku.
  4. Zwykle po sezonie przeprowadzana jest kontrola szlaków, po tej kontroli robi się plany prac znakarskich na rok następny.
  5. Nie przytaczam odpowiednich przepisów zapewniających prawną ochronę szlaków turystycznych i ich wyposażenia - przecież nikt ich nie pilnuje. Cała mozolna praca znakarzy pozostaje więc tylko pod życzliwą opieką turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.

 

W tym roku mam dla Was bardzo radosną wiadomość, odnowimy około 120km szlaków, wymienimy 50 drogowskazów.Zespoły znakarskie rozpoczną prace już za kilka dni.

 

Życząc wszystkim turystom miłych wędrówek prosimy o zachowanie na szlakach czystości, ciszy, szanowanie wyposażenia szlaków a szczególnie oochronę wielkiego skarbu jakim jestwspaniała górska przyroda.   

 

Z turystycznym pozdrowieniem

Kazimierz Borek PTTK Rabka