z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Za dom odwzajemnię się miłością i przyjaźnią!

25/05/2015, dodał: Maciej Liberda czytano: 4893 razy
Bezdomne psy z terenu gminy Mszana Dolna trafiają do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Nowym Targu. Schronisko to istnieje od 1992 r. i mieści się pod lasem przy ul. Kokoszków 101. Obecnie przebywają w schronisku bezdomne psy z terenów kilkunastu gmin - od Zakopanego po Pcim.

         W schronisku przebywa obecnie 410 psów. Jest to maksymalna ilość jaką schronisko może przyjąć. W miesiącu duża ilość, bo 40 do 50 piesków, idzie do adopcji, jednak schronisko cały czas przyjmuje psy, w związku z czym jest praktycznie cały czas pełne. Sezon wg właścicieli trwa cały rok. Tak liczną grupą zwierząt opiekują się państwo Celina i Kazimierz Pawluśkiewicz wraz z 3 pracownikami. Zwierzęta są pod stałą opieką lekarza weterynarii, są zaszczepione, a szczeniaki odrobaczone. Każda suczka idąca do adopcji jest wysterylizowana, a pies wykastrowany. Psy trzymane są w czystych, przestronnych boksach. Latem karmione są raz, a zimą dwa razy dziennie. Jedzenie przygotowywane jest na miejscu każdego dnia.

         Opieka nad zwierzętami bezdomnymi jest obowiązkiem gminy wynikającym z art. 11 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Utrzymanie psów w schronisku jest dla naszej gminy dość kosztowne - niemal każdego  miesiąca mamy 12-15 psów, za utrzymanie których płacimy około 2 tys. zł. Ponieważ aktualnie schronisko jest pełne, kolejne zlecenia o przekazaniu bezpańskiego psa będziemy mogli zgłosić gdy znajdzie się dla nich miejsce w schronisku.

       Jak adoptować zwierzaka ze schroniska? Bardzo prosto. Żeby wybrać pieska wystarczy przyjechać do schroniska od poniedziałku do soboty w godz. 8.30-15.00. Adoptować może osoba pełnoletnia – w schronisku musi przedstawić swój dowód osobisty. Można zabrać ze sobą obrożę i smycz, ale jeśli ktoś nie posiada schronisko wyda psa z własną smyczą. Oczywiście za psa nie trzeba nic płacić, podpisuje się tylko zobowiązanie do opieki nad zwierzakiem. Gdyby okazało się, że piesek nie spełnia oczekiwań do miesiąca można zwrócić go i poszukać innego.

      Zachęcamy do adopcji psów ze schroniska, zwłaszcza tych z terenu naszej gminy. Na naszej stronie www.mszana.pl/ w zakładce „Zwierzaki do adopcji” zamieszczane są zdjęcia bezdomnych psów znalezionych na terenie naszej gminy. Utworzyliśmy także na Facebooku grupę: Zaginione/Znalezione zwierzęta - Mszana Dolna i okolice. Można też zajrzeć na stronę schroniska www.pieski.nowytarg.pl  albo na fejsbukowy profil schroniska www.facebook.com/schronisko.nowytarg. Prosimy o udostępnianie i „lajkowanie” powyższych stron, bo dzięki temu może uda się znaleźć właściciela dla kolejnego czworonoga. W schronisku nie brakuje wspaniałych psiaków, naprawdę jest w czym wybierać i na pewno każdy chętny znajdzie dla siebie wiernego przyjaciela.

W trakcie naszej wizyty w schronisku jeden z naszych piesków przypadł do gustu nowym właścicielom. Cieszymy się, że znalazł dom i wierzymy, że szybko odwzajemni się za wybór spośród 400 innych psiaków. Niestety, nie  każdy może i nie każdy powinien mieć psa. Do adopcji należy być mocno przekonanym, bo jest to też wyzwanie i obowiązek, o czym należy pamiętać decydując się na przygarnięcie nowego przyjaciela. Warto tez pamiętać, że "adoptując jednego psa nie zmienisz całego świata, ale zmienisz świat tego psa", bo z perspektywy czterech łap, schroniska to nie przytulne hoteliki ale psie więzienia i tam każdy czworonóg szczekając zwraca na siebie uwagę i prosi, aby go stamtąd zabrać i przygarnąć.