z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wybory do Izb Rolniczych

26/05/2015, dodał: Magda Polańska czytano: 2797 razy
W dniu 31 maja 2015 odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Podstawą prawną działalności samorządu rolniczego w Polsce stanowi ustawa z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych. Izby są rolniczym samorządem zawodowym, działającym na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentującym interesy zrzeszonych w nim podmiotów.

Wybory do Małopolskiej Izby Rolniczej są dwustopniowe. Okręgiem wyborczym jest gmina. W pierwszym etapie z każdej gminy wybierani są dwaj delegaci (lub jeden, jeżeli obszar użytków  rolnych gminy nie przekracza 4 tys. ha). Wybrani delegaci wchodzą w skład tzw. Rady Powiatowej, która wybiera spośród siebie Przewodniczącego i Delegata. Odbywa się to na pierwszym posiedzeniu rady. Te dwie osoby wchodzą w skład nowego Walnego Zgromadzenia Izby, którego kadencja trwa 4 lata.

 Osobami uprawnionymi do głosowania w wyborach do izb rolniczych są podatnicy podatku rolnego, którzy posiadają gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha fizyczny lub 1 ha przeliczeniowy oraz  podatnicy podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej.

Za pośrednictwem Izby Rolniczej, wybrani delegaci mają wpływ, m.in. na rozwiązywanie zgłaszanych przez rolników problemów, projekty aktów prawnych z zakresu produkcji rolniczej i rynku rolnego, poprzez ich opiniowanie, poprawę sytuacji ekonomicznej w rolnictwie i warunków życia na wsi, kształtowanie edukacji i doradztwa rolniczego oraz podnoszenie kwalifikacji osób pracujących w rolnictwie, współpracę z polskimi i zagranicznymi organizacjami producentów rolnych, poprawę stanu środowiska przyrodniczego i zdrowia mieszkańców wsi, ochronę dziedzictwa kulturowego w regionie.

W dniu 11 maja Okręgowa Komisja Wyborcza w Mszanie Dolnej zarejestrowała 2 kandydatów do Rady Powiatowej. Są to:

  1. Wojciech Nawara, lat 52, wykształcenie średnie, rolnik, zam. w Olszówce
  2. Andrzej Trybus, lat 30, wykształcenie wyższe, rolnik, zam. w Łętowem.

Wybory odbędą się w niedzielę 31 maja! W tym dniu w Urzędzie Gminy (na Sali Narad) w godz. od 8:00 do 18:00 każdy uprawniony z terenu Gminy Mszana Dolna będzie mógł oddać głos na swojego kandydata.

Małgorzata Kotarba