Promocja książki „Zagórzanie - tradycja, muzyka, taniec”
Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Muzyczne „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej, które zrealizowało projekt dzięki środkom uzyskanym z Gminy Mszana Dolna, Banku Spółdzielczego w Mszanie Dolnej oraz własnym.
Wśród wielu gości, którzy przyjęli zaproszenie spotkać można było księży: Wiesława Maciaszka proboszcza parafii, Ks. Jana Zająca ze Śnieżnicy, a także dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoniego Malczaka, etnografa Benedykta Kafla, dyrektora Banku Spółdzielczego Jerzego Wójciaka, radnych powiatowych Ewę Filipiak, Mariana Wojtowicza, Michała Myszę i Rafała Rusnaka, radnych Gminy Mszana Dolna, wicedyrektora Muzeum Orkana w Rabce Zdroju Wojciecha Kusiaka, Prezes PTL w Mszanie Dolnej Teofilę Latoś oraz dyrektorzy szkół, bibliotek z terenu gminy i miasta Mszana Dolna, kierownicy zespołów regionalnych, panie z KGW z terenu Gminy i wiele innych osób zainteresowanych tematyką kultury ludowej Zagórzan. Rolę gospodarza pełnił wójt Gminy Pan Bolesław Żaba oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pani Aleksandra Kania. Gości witała kapela rodzinna Adama Rusnarczyka. Całość spotkania prowadził autor, który zapoznał z treścią książki. Powiedział on między innymi:
„Historia, tradycja, wiara to wartości, które świadczą o naszej kulturze, o naszej tożsamości, poczuciu godności każdego z nas. Brak wartości w życiu człowieka powoduje, że czujemy pewnego rodzaju pustkę. Jesteśmy wyobcowani z grupy, w której przyszło nam żyć. Najlepiej jest nam to zrozumieć jak zmienimy środowisko, wyjeżdżając na jakiś czas z miejsca rodzinnego. Wtedy następuje tęsknota za domem, rodziną, tęsknimy za świętami, uroczystościami przeżywanymi wspólnie z rodziną i bliskimi. Przychodzą nam na myśl zapamiętane z młodzieńczych lat tradycje rodzinne i sposób ich przeżywania. Wspomnienia te wzmagają jeszcze bardziej tęsknotę ale i poszanowanie tradycyjnego przeżywania tych uroczystości. Mając poczucie tych wartości czujemy się silniejsi, może nawet lepsi. Muzyka, taniec, śpiew to nieodłączny element naszego życia. W różnym czasie swojego życia.
Poczucie swojej wartości, poszanowanie własnej kultury, znajomość swojej historii, i wiara pozwoli każdemu z nas godnie przeżyć swoje życie, a także przekazać wszystkie te wartości innym. Zagórzanie to jedna z grup góralskich, która ma swoją historię, kulturę, posiada tradycyjną muzykę i taniec ludowy, strój ludowy, które godne są przekazania następnym pokoleniom”.
Gratulacje autorowi książki złożyli w imieniu zebranych Antoni Malczak wójt Bolesław Żaba, Przewodnicząca Rady Gminy Aleksandra Kania, Benedykt Kafel, Ks. Jan Zając , Jerzy Wójciak i Teofila Latoś, wszyscy oni zwracali uwagę na potrzebę zapisywania naszej historii, zwyczajów i obrzędów małych ojczyzn aby kultura ludowa, nasza tożsamość przetrwała pokolenia.
Zarząd Stowarzyszenia