22 kwietnia Dzień Ziemi
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.
Propozycje działań:
Pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być twoje własne podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren, gdzie zebrało się dużo śmieci.
Jeśli dziś zauważysz, że ktoś wyrzuca coś na ziemię zwróć mu uwagę. Nie ważne czy będzie to papierek po lodzie wyrzucony przez dziecko, czy niedopałek papierosa wyrzucony przez jakiegoś eleganckiego biznesmena. Ważne, aby winowajcy zrobiło się na tyle wstyd, aby więcej tego nie robił. Nie wstydź się zwracać uwagi - przecież robisz to dla dobra całej Ziemi.
Zasadź drzewo (może być krzak). Możesz to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkasz. Dzięki temu będziesz mógł obserwować jego wzrost. Drzewa filtrują powietrze którym oddychamy poprzez pochłanianie z atmosfery szkodliwych dla nas substancji i dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy w zamian dając nam czysty tlen. Oprócz tego drzewa chronią klimat i ochraniają glebę przed erozją wietrzną i wodną.
Zbierz niepotrzebne szkło i przekaż firmie zbierającej odpady zgodnie z jej harmonogramem zbiórki. Przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
Zbierz puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddaj do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia. Taki odzysk można przeprowadzać w nieskończoność - metal nie traci na jakości. Recykling puszek po napojach, w porównaniu do produkcji aluminium z boksytu, powoduje spadek ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, zanieczyszczeń wody o 97% oraz oszczędność energii elektrycznej o 95%. Równocześnie poprzez recykling oszczędza się naturalne złoża rud - recykling 1 kg złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 kg boksytu.
Napisz list - „Listy do Ziemi” – to pomysł Fundacji Arka z Bielska Białej polegający na pisaniu listów o tematyce ekologicznej przez dzieci i młodzież w celu upowszechnienia wśród lokalnej społeczności ważnego tematu segregacji i recyklingu odpadów komunalnych. Najpiękniejsze „Listy do Ziemi” napisane przez dzieci i młodzież z gminy opublikujemy
na stronie internetowej www.mszana.pl i w kwartalniku Nasza Gmina.
red. Małgorzata Leśniak