Finał 62 rajdu w Mszanie Dolnej
W sobotę, 19 września, można było spotkać młodych turystów w kilku miejscach Mszany zmierzających na metę rajdu. Większość finałowo schodziła z Potaczkowej. Jedna drużyna, nocująca w ośrodku na Lubogoszczy, zameldowała się mecie prawie w ostatniej chwili. W sumie w rajdzie uczestniczyło 132 uczniów z ośmiu szkół, a młodzież przeszła trasy 1,2,3 dniowe. Byli też turystyczni zapaleńcy - SKKT-PTTK "Rajdowa Wiara" ze szkoły w Rdzawce (opiekun Andrzej Kubiński), którzy przeszli 8 dniową trasę z Bieszczad do Mszany. Na dziedzińcu szkoły czekał na wszystkich uczestników rajdu poczęstunek – gorąca ogniskowa kiełbaska, którą organizatorzy otrzymali od mszańskiej firmy Państwa Cichańskich, znanej z dobrych i polecanych wyrobów. Jak co roku Grupa Podhalańska przeprowadziła konkurs „Bezpieczne Góry”. Numer telefonu do GOPR, rozszyfrowanie tego skrótu, kolory szlaków, jak ubierać się na wyprawę w góry, jak zachować się podczas burzy w górach, to tylko przykłady łatwiejszych pytań konkursowych. Potem było już tylko trudniej, ale w tym konkursie zwycięzca może być tylko jeden. Tym razem puchar trafił do SKKT PTTK w Zespole Szkół Nr 1 w Mszanie Dolnej.
Gospodynie szkoły: Dyrektor Elżbieta Magierska i Wicedyrektor Maria Żaba zadbały o turystyczną oprawę zakończenia rajdu. Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się przy turystycznych piosenkach, które zaprezentował zespół muzyczny absolwentek szkoły, pod kierownictwem Bernadety Kaletki. Oddział PTTK Rabka, organizator rajdu, dodatkowo postanowił uhonorować tych, bez których takie wydarzenia pewnie by się nie odbyły: nauczycieli, wychowawców, opiekunów z turystycznym zacięciem i miłością do gór. To oni prowadzą kluby turystyczne w swoich szkołach i Szkolne Kluby Krajoznawczo-Turystyczne, zapisują swoje drużyny na rajdy i jeszcze odpowiednio motywują młodzież. Pamiątkowe statuetki otrzymali: Maria Czyszczoń, Piotr Czyszczoń, Andrzej Kubiński, Ewa Szarkowska i Maria Żaba. Nie zabrakło też gromkiego sto lat dla Juliana Kasprzyka, który przez długi czas był mocno zaangażowany w pracę w rabczańskim Oddziale PTTK, a teraz wspiera Terenowe Koło PTTK w Mszanie Dolnej, nieustannie przemierza górskie szlaki, jeździ na wycieczki i ma tylko 89 lat! Podziękowania za pomoc w organizacji rajdu otrzymali również Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i Burmistrz Miasta Mszana Dolna Józef Kowalczyk. Najbardziej oczekiwane w tym miejscu wyniki wyglądały następująco:
- w kategorii Szkół Podstawowych
I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej z Harkabuza – Klub Wędrowny "Daleko jeszcze?"
- w kategorii Szkół Gimnazjalnych -
I miejsce (ex aequo) Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Chabówce – Klasa III Gimnazjum
I miejsce (ex aequo) Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ponicach
- w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych
I miejsce SKKT PTTK przy Zespole Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej
Puchar Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Pani Elżbiety Magierskiej za przejście najdłuższej trasy otrzymało SKKT "Rajdowa Wiara" przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rdzawce.
Pozostałe drużyny otrzymały puchary za udział w Zlocie, a także wydawnictwa i materiały Powiatu Nowotarskiego, Rabki-Zdroju, Gorczańskiego Parku Narodowego i Babiogórskiego Parku Narodowego.
Puchar GOPR w konkursie "Bezpieczne Góry" odebrała SKKT PTTK drużyna ZS nr 1 w Mszanie Dolnej.
Dodatkowy puchar - podziękowanie za wieloletnią organizację rajdów górskich od Rady Rodziców, którą reprezentował Grzegorz Wójcik odebrała Wicedyrektor Maria Żaba. Puchary dla zwycięzców oraz materiały promocyjne Gminy Mszana Dolna dla każdej z grup uczestniczących w rajdzie ufundowała Gmina Mszana Dolna. Drużyny startujące w zlocie otrzymały również puchary za udział w tym przedsięwzięciu oraz wydawnictwa informacyjne Powiatu Nowotarskiego, Rabki-Zdroju, Gorczańskiego Parku Narodowego i Babiogórskiego Parku Narodowego. Firma TEEKANNE Polska Sp. z o. o. ufundowała zestawy dla szkół i zorganizowała ciepłe napoje na mecie Zlotu.
Źródło: www.mszana-dolna.eu; PTTK Oddział Rabka
Fot. Arch. Urzędu Miasta Mszana Dolna