Tajemnice wodnych głębin
Wszystko to za sprawą ciekawej wystawy połączonej z prelekcją prowadzoną przez pasjonata Stanisława Janturę, który tajemnice mórz i oceanów zgłębia od dziecka.
Wystawa pt. „Skarby mórz i oceanów” to imponująca kolekcja licząca ponad 500 okazów fauny oraz flory mórz i oceanów zbieranych od około 30 lat w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej, Morza Śródziemnego i Bałtyckiego. W bogatym zbiorze można było zobaczyć m.in.: egzotyczną kolekcję ryb (np. ryby tygrysie z Afryki, najeżkę, papugorybę), jadowitego ślimaka, rozgwiazdy, rekinka psiego, rekina marmurkowego, szczęki rekina ludojada, muszlę największego ślimaka na świecie - Syrnixa, kraba królewskiego, gąbki, pąkle, langusty, jeżowce, koralowce, małże, kolekcję naturalnych pereł i korali szlachetnych, bursztyny, zbiór muszli ozdobnych (murex, tryton olbrzymi, perłopławy, stożki, przyłbice, przegrzebki).
Uczniowie poznali także wiele ciekawostek dotyczących podwodnego świata. Dowiedzieli się choćby tego jak powstają perły, że muszelki to najstarsze pieniądze na świecie, że bursztyn to skarb tylko naszego Bałtyku, jak wygląda najmniejszy rekin świata, jak ogromne mogą być muszle.
Dużo emocji wzbudziła możliwość dotknięcia niektórych okazów, szczególnie zębów ryby piły. Wiadomości zdobyte podczas tej ciekawej lekcji zapewne na długo zostaną w pamięci wszystkich uczestników.
Małgorzata Łabuz