z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Poznajemy tajniki obrączkarstwa ptaków i Magurski Park Narodowy

06/11/2015, dodał: Magda Polańska czytano: 4790 razy
Grupa uczniów z klas 4- 6 Zespołu Szkoły i Przedszkola w Olszówce miała okazję zobaczyć jak działa terenowa stacja ornitologiczna w Myscowej, nad Wisłoką w Beskidzie Niskim.

Celem ornitologów pracujących w stacji jest obrączkowanie ptaków w czasie ich przelotów na zimowe siedliska. Można się  tam wiele dowiedzieć o ptasich wędrówkach. Co godzinę , od wczesnych godzin rannych, odbywa się obchód, w czasie którego wyjmuje się ptaki z specjalnie zastawionych siatek. Następnie waży się  je i mierzy oraz obrączkuje, a potem wypuszcza.
Każdy z nas miał w rękach żywego ptaka – wrażeniami dzielą się uczestnicy wyjazdowej lekcji. Uczyliśmy się rozpoznawania gatunków ptaków.
Po kilku obchodach z siatek wyjęte zostały rudziki, kapturka, drozd, sikora modra, strzyżyk oraz pierwiosnek.
W miejscu noclegu oglądaliśmy zwierzęta w mini – zoo i jeździliśmy konno – dodają. Atrakcją było też ognisko przygotowane przez gospodarza miejsca naszego noclegu.  Następnego dnia, mimo że niebo przykrywały ciemne chmury, wróciliśmy na stację i zrobiliśmy dwa obchody. W siatkach znów były ptaki - piecuszki, rudziki, sikorki ubogie.
Olszowscy uczniowie odwiedzili również Magurski Park Narodowy, zwiedzili jego muzeum i wzięli udział w interaktywnym spektaklu poświęconym przyrodzie Beskidu Niskiego.
Miło i pożytecznie spędziliśmy dwa dni. Dowiedzieliśmy się wiele  o ptasich zwyczajach i poznawaliśmy uroki Beskidu Niskiego – wspominają  Olszowianie. Zachęcamy do poznawania ciekawych i mało znanych miejsc, bo zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć i miło spędzić czas w towarzystwie ciekawych ludzi.

Wyjazd możliwy był dzięki dofinansowaniu z Komisji do Spraw Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych przy UG Mszana Dolna.

Uczniowie z ZSiP w Olszówce
Opiekunowie grupy-Ewa Szarkowska SK LOP i Piotr Kowalik