Warsztaty kaligrafii i iluminatorstwa
Zanim jednak przystąpili do działania i wzięli pióra do swoich rąk, wysłuchali wykładu
i obejrzeli prezentację multimedialną na temat historii pisma. Po wprowadzeniu i zademonstrowaniu ciekawych przykładów pism i czcionek odbyła się część praktyczna szkolenia. Na początek były to warsztaty z kaligrafii. Ich uczestnicy rozpoczęli swoją przygodę z pisaniem stalówką, piórkiem czy patykiem. Jak się okazało, zadanie to wcale nie było takie proste i wymagało wielkiego skupienia i uwagi. Jednak, po wielu próbach, każdy uczestnik napisał swoje imię. Kolejnym zadaniem zaplanowanym na ten dzień były warsztaty iluminatorstwa. Każdy pięknie ozdobił wybraną przez siebie literę. Niektóre inicjały były szczególnie dopracowane. Obowiązkowym punktem programu było również zwiedzanie Muzeum Ziemi Limanowskiej.
W drodze do kina weszliśmy do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie każdy z nas otrzymał pamiątkowy folder na temat naszego regionu - o dodatkowych atrakcjach pobytu w Limanowej opowiadają uczestnicy wyjazdu. Obejrzeliśmy tam wystawę malarstwa oraz decoupage’u autorstwa lokalnych artystów. Nie mogliśmy również ominąć najważniejszej budowli limanowskiego rynku, czyli Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej. Obejrzeliśmy również - mieszczącą się w krużgankach przy bazylice – kolekcję figur Matki Boskiej z różnych zakątków świata. Bogaci w nowe doświadczenia i po sporej dawce sztuki nasz dzień zakończyliśmy w Limanowskim Domu Kultury. Tam obejrzeliśmy animowany film familijny „Hotel Transylwania 2”. Pełni wrażeń i nieco zmęczeni wróciliśmy się do naszych domów.
To był długi, ale bardzo ciekawy dzień. Udowodniliśmy, że wcale nie trzeba jechać daleko, aby poznać nowe rzeczy – dodają z zadowoleniem. Przekonaliśmy się też, że uprawianie kaligrafii i iluminatorstwa może sprawić wiele radości i być świetnym sposobem na ćwiczenie skupienia, uwagi oraz precyzji. Na pamiątkę warsztatów i naszej wizyty w muzeum postanowiliśmy zrobić gazetkę z wykonanymi pracami.
Monika Zięba