Wystawa Piotra Pandyry
Sceny uliczne i kawiarniane, fragmenty codziennego życia z początku XX wieku, zatrzymane na płótnach przez niemieckich ekspresjonistów, należą do moich ulubionych obrazów – o swoich dziełach opowiada sam autor. Wśród nich są wybrane prace Ernsta Ludwika Kirchnera, Georga Grosza i późniejszej Jeanne Mammen. Ekspresjonizm, który w okresie powstania przyniósł przełom w sztuce, jest nadal atrakcyjny i nie tracąc swej siły, inspiruje wielu współczesnych artystów.
W prezentowanym cyklu prac zająłem się jego reinterpretacją, przez dodanie atrybutów współczesnych. W tym „moim” powrocie do ekspresjonizmu nie chodziło mi tylko o przypomnienie jego osiągnięć, a raczej refleksje o powtarzalności tematów i form w sztuce. Upływ czasu, pomimo wspaniałych osiągnięć współczesnej nauki i rozwoju techniki, wcale nie zmienił znacząco ludzkich losów.
Wybrane przeze mnie prace zostały wielokrotnie powiększone, odebrałem im kolor, a dodałem współczesne elementy, które tworzą nowe konteksty. W swoich pracach posługuję się głównie rysunkiem i kolażem. Moim narzędziem do rysowania jest maszyna do szycia, narzędzie nietypowe i trudne. Jednak po kilkuletnim eksperymentowaniu na różnych podłożach, odkrywam jego coraz szersze możliwości.
Piotr Pandyra, urodzony w 1981roku. W 2003 roku ukończył Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) w Krakowie. W latach 2003/2009 studiował Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Sztuki w macierzystej uczelni.
Źródło: www.dom-norymberski.com