z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Zbrodnia Katyńska” oczami gimnazjalistów

26/03/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 1999 razy

21 marca 2013r. po raz kolejny spotkała się grupa ok. 60 uczniów z miejskich i gminnych gimnazjów, ich opiekunów – nauczycieli historii: Joannę Kubowicz, Małgorzatę Pietrzak, Kingę Skowronek, Barbarę Oleksy, Małgorzatę Kołodziejską, Zbigniewa Jarosza oraz przedstawicieli krakowskiego oddziału IPN:

Annę Zechenter, Pawła Naleźniaka i Dariusza Gorajczyka w ramach projektu edukacyjnego „Ofiary zbrodni katyńskiej – mieszkańcy Mszany Dolnej i okolic”. Młodzież przedstawiła wybrane zagadnienia związane z szeroko rozumianym problemem zbrodni katyńskiej. ”Życie w obozie” – było tematem omawianym przez Gimnazjum Nr 2 z Kasinki Małej. „Rodziny Katyńskie” i ich walka o prawdę oraz sylwetka ks. Zdzisława Peszkowskiego – kapelana Rodzin Katyńskich zaprezentowali uczniowie Gimnazjum Miejskiego Nr 2 z Mszany Dolnej. „Moskwa wobec zbrodni katyńskiej” to temat omawiany przez Gimnazjum Nr 1 w Kasinie Wielkiej, „Janina Lewandowska – kobieta, która zginęła w Katyniu” zainspirowała wychowanków Gimnazjum Miejskiego Nr 1 z Mszany Dolnej. „Zbrodnię Katyńską” na procesie norymberskim przybliżyli pozostałym uczestnikom spotkania gimnazjaliści z Mszany Górnej (Gimnazjum Nr 4), a funkcjonowanie „Kłamstwa Katyńskiego” w społecznej świadomości omawiali uczniowie z Gimnazjum Nr 2 w Rabie Niżnej. Głos w dyskusji zabrał gospodarz tego spotkania, Burmistrz Tadeusz Filipiak, który zwrócił uwagę na ważność poruszanych kwestii dla młodego pokolenia. Wyraził uznanie dla uczniów i ich opiekunów za pracę włożoną w przygotowanie i omówienie wybranych zagadnień związanych z problematyką katyńską. Goście z Instytutu Pamięci Narodowej pozytywnie odnieśli się do różnorodnych w formie i treści prezentacji, montaży i wykładów. Przekazali kilka technicznych uwag i wskazówek, które na pewno wpłyną korzystnie na jakość prac wykonywanych przez młodych pasjonatów historii.
Kolejnym działaniem w ramach projektu edukacyjnego „Ofiary zbrodni katyńskiej – mieszkańcy Mszany Dolnej i okolic” będzie uroczystość sadzenia “Dębów Pamięci” żołnierzom, policjantom, strażnikom granicznym zamordowanym przez NKWD w Twerze i Charkowie w 1940 r. oraz odsłonięcia tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską z 2010 r., która odbędzie się 17 kwietnia 2013r. w Mszanie Dolnej. Uroczystość uświetnią m.in. Kompania Honorowa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Kompania Honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Orkiestra OSP z Mszany Górnej. Serdecznie zapraszamy.


red. Zbigniew Jarosz

 

zdjęcia