Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
O 8:45 poczty sztandarowe szkół i instytucji z terenu miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź zebrały się pod kościołem p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, gdzie o godzinie 9:00 odbyła się msza święta. Odprawił ją ks. proboszcz Jerzy Raźny w koncelebrze ks. Tadeusza Mrowcy, proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Kapłan w swojej homilii zwrócił uwagę na szczególność okrucieństwa, jakie dotknęło Naród Polski i na to, że ważne jest zapobieganie takim wydarzeniom w przyszłości. Po mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz do parku miejskiego im. Rodziny hrabiów Krasińskich pod obelisk katyński. Tam ponownie zebrały się poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji, organizacji, stowarzyszeń i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Uroczystość została zainicjowana wciągnięciem na maszt biało-czerwonej flagi i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego. Oddział ,,Strzelca’’ z Mszany Dolnej pod dowództwem sierżanta Bogdana Szmidta przeprowadził apel poległych. Ks. proboszcz Jerzy Raźny poprowadził modlitwę za zmarłych. Reprezentujący krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Naleźniak wskazał na konieczność dążenia do poznawania prawdy dotyczącej zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele wiceministra finansów Wiesława Janczyka i posła PiS Józefa Leśniaka odczytali okolicznościowe listy. Ceremonii składania wiązanek kwiatów i zniczy pod obeliskiem towarzyszyło wykonanie utworów o tematyce katyńskiej przez gimnazjalistów z Raby Niżnej. Na zakończenie głos zabrali Burmistrz Mszany Dolnej - Józef Kowalczyk i Wójt Gminy Mszana Dolna - Bolesław Żaba, którzy złożyli podziękowania organizatorom oraz wskazali na ogromne znaczenie uroczystości patriotycznych w kształtowaniu tożsamości narodowej. Uroczystość prowadził Zbigniew Jarosz - nauczyciel ZPO w Mszanie Górnej, inicjator upamiętnienia Ofiar zbrodni katyńskiej.
Po zakończeniu pierwszej części obchodów zebrani udali się na stadion LKS Witów w Mszanie Górnej, gdzie odbył się IV Sztafetowy Bieg Katyński. Sportowa rywalizacja rozpoczęła się o godz. 12:00. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy ze szkół podstawowych. Po nich zaprezentowali się gimnazjaliści. Najlepsi okazali się:
- w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – SP nr 2 z Mszany Dolnej
II miejsce – SP z Poręby Wielkiej
III miejsce – SP z Kasiny Wielkiej
- w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce – gimnazjum z Poręby Wielkiej
II miejsce – gimnazjum z Kasiny Wielkiej
III miejsce – gimnazjum z Raby Niżnej
Zwycięzcy uhonorowani zostali pucharami i medalami. Wszystkie reprezentacje otrzymały dyplomy. Startowało 18 drużyn z gminy Niedźwiedź i Mszana Dolna oraz miasta Mszana Dolna. Uczestnicy sportowych zmagań otrzymali napoje i rogaliki. Koszty organizacji IV Sztafetowego Biegu Katyńskiego poniosły samorządy miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź. Zawody przygotowali i przeprowadzili nauczyciele ZPO w Mszanie Górnej Ireneusz Nalepa i Zbigniew Jarosz.
Kolejnym akcentem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej było spotkanie dr Pawła Neleźniaka z młodzieżą Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej. Uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum przybliżone zostały fakty związane wymordowaniem ponad 20 tysięcy oficerów i urzędników II Rzeczpospolitej przez sowieckie NKWD w 1940 roku.
Zdarzenia, które uroczyście upamiętniliśmy, miały duży wpływ na historię naszego Narodu. Wszyscy jesteśmy zobligowani do zachowania pamięci o bohaterach z przeszłości.
Anna Wojtyczka kl. 1c
Patrycja Zoń kl. 1c
Zbigniew Jarosz
Fot. Agnieszka Józefiak