z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Czytajmy Sienkiewicza!

09/05/2016, dodał: Magda Polańska czytano: 2945 razy
Obchodzimy „Rok sienkiewiczowski”, więc kilka słów poświęćmy pisarzowi.

W tym roku mija 170 lat od urodzin i 100 lat od śmierci Sienkiewicza. Jest najpoczytniejszym polskim pisarzem, laureatem Nagrody Nobla. Podkreślić należy, że po Jego twórczość sięgali nie tylko rodzimi reżyserzy filmowi, by przenieść na ekran Jego wielkie powieści („Quo vadis”, „Krzyżacy”, „Pan Wołodyjowski”, „W pustyni i w puszczy”, „Potop”, „Ogniem i mieczem”). Adaptacje filmowe nie tylko cieszyły się, ale nadal się cieszą dużym zainteresowaniem. To wskazuje, że twórczość Sienkiewicza budziła zainteresowanie świata sztuki. Tyle tytułem wstępu.

Aktualność prozy Sienkiewicza, jak czytać i co odkrywać?
Zazwyczaj czytelnik identyfikuje się z wybranym przez siebie bohaterem. W powieściach odnajdziemy takie wzory, które powinny być i dzisiaj naśladowane. Choćby patriotyzm, umiłowanie ojczyzny, dotrzymywanie danego słowa, wartości chrześcijańskie, dar przebaczania. Takich wzorców potrzeba dzisiejszemu społeczeństwu. Ilu mamy dzisiaj Kmiciców, a ilu Januszów Radziwiłłów chcących dzielić sukno, które do nich nie należy? Sienkiewicz po swojemu przedstawia niegodziwości ówczesnej szlachty, dążącej do władzy za wszelką cenę. Czyż nie znajdziemy w tym postępowaniu odniesienia do obecnej sytuacji? Czy przegrany nie potrafi pogodzić się z przegraną z podniesionym czołem?
Co nam da jeszcze Sienkiewicz?
Chociaż język Sienkiewicza może być niezrozumiały dla dużej grupy współczesnej społeczności, to nie znaczy, że nie należy do tej twórczości sięgać, bo trudna czy niezrozumiała. Ważny jest wysiłek zrozumienia tekstu, Jego polszczyzny stosowanej w powieściach. Aby zrozumieć, sięgnie się do słowników, a to na pewno wzbogaci nasz zasób słownika czynnego. Nie ograniczy nas do używania skrótów wyrazowych, niepełnych zdań, wielu niepotrzebnych zapożyczeń z języków obcych (niekiedy używanych bezmyślnie dla zaimponowania – tylko komu?). Nasz język jest bardzo bogaty, korzystajmy z niego, stosujmy w komunikacji codziennej, abyśmy nie wrócili do epoki kamienia łupanego. Czytajmy Sienkiewicza!

Halina Jugowicz
GBP Filia w Rabie Niżnej