Gimnazjaliści z Mszany Górnej zwiedzili stolicę
Pierwszego dnia, po blisko sześciogodzinnej podróży, wjechaliśmy windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki – najwyższej budowli w Warszawie, skąd obserwowaliśmy panoramę miasta – wrażeniami dzielą się gimnazjaliści. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie zobaczyliśmy Pałac na Wodzie Starą Pomarańczarnię. W Łazienkach pani przewodnik zapoznała nas z historią tego miejsca oraz oprowadziła po przepięknych ogrodach.
Uczestnicy warszawskiej przygody mieli również okazję obejrzeć Belweder, niestety tylko z zewnątrz. Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzanie Sejmu RP. Tam wysłuchali wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Prelekcja połączona była ze zwiedzaniem galerii Sali Posiedzeń Sejmu, hallu głównego, „korytarza marszałkowskiego” oraz tablicy upamiętniającej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Drugi dzień był dla nas bardzo intensywny, ponieważ w planie było zwiedzanie Starego Miasta, Cmentarza Wojskowego na Powązkach oraz zabawa w Centrum Nauki Kopernik, gdzie dostępna była na wyciągnięcie ręki nauka w „czystej postaci”, tj. harfa bez strun, symulator trzęsienia ziemi, „latający dywan”, czy ogniste tornado – to tylko niektóre atrakcje, które na nas czekały – wspominają uczniowie z Mszany Górnej. Zobaczyliśmy również z bliska Stadion Narodowy. W tym dniu byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Trzeci dzień poświęciliśmy na zwiedzenie Muzeum Powstania zapoznając się z bohaterską kartą historii Warszawy – jaką było powstanie z 1944 roku. Zwiedziliśmy także Zamek Królewski oraz nowo powstałe Muzeum Katyńskie, w którym, dzięki narracji przewodnika, mogliśmy lepiej poznać i zrozumieć te trudne wydarzenia naszej historii.
Rafał Borowiecki