Jak przygoda – to tylko w Warszawie!
Swoją przygodę w stolicy wspominają zachwyceni wycieczką uczestnicy:
Od pewnego już czasu snuliśmy marzenia o wyprawie do stolicy. Dlatego na początku tego roku szkolnego podjęliśmy konkretne działania, zmierzające do ich realizacji. Znaleźliśmy ofertę, która spełniała nasze oczekiwania. Od września do maja zainteresowani uczniowie wpłacali składki do swoich wychowawców. Czas szybko minął i nadszedł długo oczekiwany moment, można było przygotować ostateczną listę uczestników wycieczki i… pakować walizki! Grupa liczyła 45 uczniów z klas III-VI oraz 5 opiekunów.
Wyruszyliśmy o godzinie 5.00 rano. Dotarliśmy na miejsce około południa. Warszawa przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Pierwsze kroki skierowaliśmy na Stare Miasto. Idąc w stronę Rynku mijaliśmy Kolumnę Zygmunta III Wazy, stojącego na straży bezpieczeństwa Warszawy. Podczas spaceru podziwialiśmy stare kamienice wybudowane przez najzamożniejszych patrycjuszy tego miasta. Nie omieszkaliśmy wejść do Katedry św. Jana przy ulicy Świętojańskiej. Ponieważ skwar dawał się we znaki, postanowiliśmy zjeść lody w towarzystwie Syrenki. Następnie udaliśmy się w kierunku Grobu Nieznanego Żołnierza i Ogrodu Saskiego. Po drodze mijaliśmy wielu przechodniów, jednak obok jednego nie mogliśmy przejść obojętnie. Był to Zbigniew Wodecki! Cieszyliśmy się, bo zgodził się zrobić z nami pamiątkowe zdjęcie. Następnym punktem wycieczki był Zamek Królewski. To piękny budynek, zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną Zamku. Podziwialiśmy eksponaty, obrazy, komnaty. Niektórzy uczniowie wykazali się swoją wiedzą historyczną, za co zostali pochwaleni przez warszawskich przewodników. Zobaczyliśmy również Barbakan i Pomnik Małego Powstańca.
Drugi dzień wycieczki również przyniósł nam wiele wrażeń. Tym razem udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich zrobił wrażenie Pałac Na Wodzie, jak również pomnik Fryderyka Chopina, Biały Domek, Amfiteatr i Pałac Myślewicki. Jednak nie mniejszą atrakcją była dla nas fauna i flora tego miejsca. Rozbawiły nas odważne wiewióreczki, które pozowały nam do zdjęć. Były towarzyskie. Jednej z nich bardzo spodobała się żółta peleryna naszego kolegi i postanowiła się nią pobawić. Wykorzystały to dziewczynki, które szybko zrobiły zabawne zdjęcia. Następnie podążyliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, nie sposób było nie zobaczyć tego symbolu Warszawy. Podziwialiśmy panoramę miasta z 30 piętra tego zabytku. Wśród gąszczu budynków szukaliśmy Stadionu Narodowego, który również mieliśmy okazję zobaczyć z bliska. Zjedliśmy posiłek w Złotych Tarasach, które - ku naszemu zaskoczeniu, nie były złote. Był to kompleks handlowy znajdujący się w Śródmieściu Warszawy.
Ostatni dzień wycieczki to rejs po Wiśle, przejazd Alejami Ujazdowskimi, budynki ambasad, sejmu i senatu oraz Centrum Nauki Kopernik. Poznawaliśmy tam prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Następnie zjedliśmy obiad w Ratuszu.
Nie sposób wymienić wszystko, czego mogliśmy doświadczyć i zobaczyć na tej wycieczce. To tylko najważniejsze jej punkty. Do tego wyjazdu przygotowywaliśmy się od września. Warto było! Z całym przekonaniem można stwierdzić, że wycieczka była udana i dostarczyła nam wielu niezapomnianych wspomnień. Jesteśmy dumnymi Polakami – mamy wspaniałą stolicę!
Małgorzata Kawecka