Historia i Pamięć
Przy pomniku, autorstwa Stanisława Dobrowolskiego, poświęconemu bohaterom tamtych dni, została odprawiona Msza święta za poległych żołnierzy 24 Pułku Ułanów. Eucharystia sprawowana była również w intencji rodaków - mieszkańców Kasiny Wielkiej - którzy zginęli na różnych frontach wojny oraz za wszystkich, którzy ponieśli śmierć w tej okrutnej wojnie. Szczególnie modlono się za Andrzeja Żabę i Andrzeja Puto, którzy zginęli na włoskiej ziemi. Mszę św. sprawował ks. Robert Stanuszek, wikariusz parafii w Kasinie Wielkiej. Przepiękna pogoda spowodowała, że na „Mogiłę” przybyło wielu mieszkańców Kasiny Wielkiej, gości, poczty sztandarowe OSP i ZPO Kasina Wielka, kompania Ochotniczej Straży Pożarnej. jak również młodzież szkolna.
Przed uroczystością uczczono pamięć poległych we wrześniu 1939r. składając przy pomniku kwiaty i zapalając znicze. Cześć poległym oddali: delegacja Gminy Mszana Dolna: Katarzyna Szybiak – zastępca wójta i Aleksandra Kania – przewodnicząca Rady Gminy; dyrektor ZPO z Kasiny Wielkiej, Janina Ziemianin wraz z młodzieżą szkolną, a także Marek Rusek - Prezes Stowarzyszenia 24 Pułku Ułanów z Kraśnika, a zarazem syn żołnierza walczącego o wolność Kasiny Wielkiej.
Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta „Echo - Zagórzan” pod dyrekcją Adama Rusnarczyka oraz schola parafialna z Kasiny Wielkiej, prowadzona przez Helenę Wrzecionek. Zastępca wójta Gminy podziękowała wszystkim za przybycie i oddanie hołdu walczącym i poległym w II Wojnie Światowej. Mówiła o odwadze, bohaterstwie i patriotyzmie żołnierzy biorących udział w walkach o naszą wolność. Również Ks. Robert Stanuszek podczas kazania mówił o bohaterstwie i przelanej krwi, ale wspomniał też o nadziei. Żołnierze ci nie zginęli na darmo, zginęli abyśmy my dzisiaj byli wolni. Dlatego należy pamiętać o ich bohaterstwie, modlić się za nich i czerpać wzór z ich patriotyzmu, poświęcenia, przekazywać tę wiedzę następnym pokoleniom, aby już nigdy nie nastąpiła taka ludzka tragedia.
Po Eucharystii zaprezentowała się młodzież z ZPO z programem patriotycznym, który przygotowano pod kierunkiem Emilii Ceklarz oraz Marcina Kowalskiego. Na zakończenie orkiestra dęta „Echo Zagórzan” zagrała koncert, przypominając zebranym melodie żołnierskie oraz inne utwory. Organizatorzy zaprosili wszystkich na żołnierską grochówkę.
Była to pożyteczna lekcja historii i patriotyzmu dla naszej młodzieży, a także nas, starszych, a także przypomnienie tragedii jaka spotkała Polskę oraz mieszkańców naszej gminy 77 lat temu – uroczystość podsumowują organizatorzy. Musimy pamiętać tamte smutne i tragiczne wydarzenia, zachować pamięć o ludziach, którzy przelewali krew za naszą wolność.
Piotr Lulek