Święto Drzewa i warsztaty malowania na szkle z Erasmusem+
Każdego roku nasza szkoła również przyłącza się do tego programu – informują nauczyciele z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej. Jednakże w tym roku miało ono miejsce nieco wcześniej - 14 września. Tego dnia uczestnicy programu Erasmus+ z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej i jego koordynatorzy wraz z panią dyrektor Janiną Ziemianin zebrali się przed budynkiem szkoły i posadzili magnolię. Tym aktem zrealizowali jedno z działań projektowych programu „Four Regions, One Europe” (Cztery Regiony, Jedna Europa). Mamy nadzieję, że to drzewo będzie nie tylko symbolem akcji sadzenia drzew, ale również będzie przypominać nam zajęcia i zadania projektowe, zagraniczne wyjazdy do szkół partnerskich oraz wspólnie spędzone chwile.
Program nasadzeń zainicjował Klub Gaja, który dał początek lokalnym akcjom sadzenia i ochrony drzew, powiększania obszarów terenów zielonych i lasów w wielu regionach kraju, budowania świadomości społecznej na temat niezastąpionej roli drzew w adaptacji do zmian klimatu. Program zapoczątkowany w 2003 roku w szkołach doprowadził do posadzenia 315 000 drzew.
Tego samego dnia uczniowie gimnazjum w Kasinie Wielkiej wraz z koordynatorami projektu Erasmus+ odbyli krótką wycieczkę do Rabki Zdroju. Realizując zadania projektu „Four Regions, One Europe” (Cztery Regiony, Jedna Europa) uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych malowania na szkle w Akademii Malarstwa na Szkle w Muzeum im. Władysława Orkana. Zarówno bowiem Rabka, jak i jej okolice, słynie z tej starej formy sztuki ludowej. Jest to typowa dla tego regionu technika malarska odkryta na tych terenach w okresie międzywojennym, która do dnia dzisiejszego pozostaje wciąż żywa. Wykonywane przez artystów metodą malowania na szkle obrazki są chyba najbardziej popularnymi pamiątkami z tego miejsca.
Zajęcia podzielone były na dwa etapy::
-część teoretyczną - wykład na temat historii malarstwa na szkle i jego roli w codziennym życiu mieszkańców zagórzańskich wsi, a także dawnych technik malarskich;
-część praktyczną - malowanie na szkle wzorów regionalnych.
Uczestnicy warsztatów stworzyli swoje własne prace wzorów regionalnych, które zostaną wystawione w naszej szkole – podkreślają koordynatorzy projektu.
Podczas pobytu w Rabce grupa zwiedziła również drewniany kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny z 1606 r., który jest obecnie muzeum. Jego patronem został Władysław Orkan (1875-1930) – pisarz pochodzący z Poręby Wielkiej zwany „piewcą gorczańskiego pejzażu”.
Mieliśmy również możliwość zobaczenia ekspozycji muzealnej zorganizowanej w czterech przestronnych salach urządzonych w przyziemiu wieży kościoła – dodają Kasinianie. Zaprezentowano tam wystawy garncarstwa, pasterstwa, stroju oraz dawnej rzeźby ludowej.
Koordynatorzy projektu