Innowacyjny wolontariat
Nie lękamy się i chcemy działać. Nie mamy poczucia, że niczego w naszej wiosce i wspólnocie szkolnej nie da się zrobić. Wiemy, że jest dla nas miejsce, chcemy wzrastać, marzyć, tworzyć i działać. Nie chcemy "wegetować"; chcemy zamienić kanapę (uzależnień, nałogów, lenistwa, wygodnictwa, obojętności) na parę wygodnych butów i zacząć działać, aby pozostawić po sobie ślad - o swojej działalności w Szkolnym Kole Wolontariatu w ZPO w Kasinie Wielkiej opowiada młodzież.
Główną inspiracją do podjęcia tych działań jest pasja i ochota młodych ludzi do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Iskrą zapalającą okazało się zaangażowanie młodzieży do pracy w formie wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży, a także ich aktywność podczas innych, różnorodnych akcji charytatywnych. Celem programu jest rozwój młodzieżowych postaw zaangażowania na rzecz innych osób. Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw filantropijnych. Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez Wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia.
Pragniemy nauczyć naszych uczniów otwartości i wrażliwości – informują koordynatorzy programu. Niezmiernie istotnym elementem jest kształtowanie postaw altruistycznych, a także dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. W lokalnym środowisku jest wiele osób potrzebujących pomocy. Ale nasze działania chcemy przenosić nie tylko na środowisko lokalne, ale także dalej. W swoich działaniach pragniemy podjąć współpracę z Domem Pomocy Społecznej, Domem Seniora, Szpitalem Dziecięcym i innymi instytucjami, aby praca ta mogła przenikać w kolejne środowiska, a idea Wolontariatu sięgnęła zakresu globalnego.
Dzięki wsparciu dyrekcji i grona pedagogicznego przeprowadzono już kilka akcji z udziałem wolontariuszy, którzy tak naprawdę nie przerwali swej działalności od momentu pracy na rzecz organizacji ŚDM w parafii. Stawiając pierwsze kroki w szkole, włączyli się w akcję pt.: "Kup pan szczotkę", której celem jest zbiórka nowych szczoteczek i past do zębów dla dzieci w Afryce. Akcja wzbudziła wielkie zainteresowanie i dotknęła serc wielu uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych. Dowodem wielkiego zaangażowania jest fakt, że zebrano 10 kg przyborów toaletowych. Rzeczy te przesłano Fundacji Pomocy "Redemptoris Missio" w Poznaniu. Stamtąd zostaną przekazane do Afryki, gdzie będą służy dzieciakom z Tanzanii, Kamerunu, RPA, Republiki Środkowej Afryki. W ten sposób polscy misjonarze, ucząc dbać o higienę jamy ustnej, starają się poprawić stan zdrowia dzieci, z którymi spotykają się w swojej pracy; chcą również dotrzeć do ich domów. Ta akcja pokazała, że WOLONTARIUSZE SĄ WŚRÓD NAS.
Młodzi zaangażowani w pracę, włączyli się również w październiku w akcję "Święto drzewa", którą w szkole obchodzono już po raz drugi. Wraz z wszystkimi przedstawicielami społeczności uczniowskiej - od przedszkola po uczniów klas gimnazjum - posadzili na terenie szkół drzewka oraz wykonali gazetkę (wykorzystaną jako element dekoracji podczas szkolnego apelu). Dobroczyńcy poprzez udział w akcjach na rzecz ochrony środowiska pokazują, że idea wolontariatu obejmuje swoim działaniem nie tylko lokalne środowisko i drugiego człowieka, ale bliskie ich sercu są losy całej Ziemi i wszystkich jej mieszkańców.
Ogromne zaangażowanie naszych uczniów świadczy o ich dojrzałości i chęci pomocy innym – podkreślają koordynatorzy. Los drugiego człowieka nie pozostaje im obojętny, z czego bardzo się cieszymy i czekamy na nowe wyzwania, a o ich efektach Was poinformujemy.
Koordynatorzy projektu:
Kinga Kołodziejczyk
Bernadeta Kaletka
Agnieszka Ceklarz