z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„Tajemnicza piętnastka” w Teatrze Ludowym

25/11/2016, dodał: Magda Polańska czytano: 3217 razy
22 listopada 2016 roku grupa teatralna „Tajemnicza piętnastka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu obejrzała spektakl „Syn Smoka” w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Ta piękna baśń  japońska zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Główny bohater Tatsu to sympatyczny, choć na początku rozpieszczony i trochę leniwy, chłopiec wychowywany przez babcię. Pewnego dnia poznaje on Ayę. Dziewczyna zostaje jego przyjaciółką. Niestety w okolicy pojawia się Czerwony Diabeł, który ją porywa. Chłopiec staje na wysokości zadania i za wszelką cenę pragnie  pomóc  dziewczynie. W tych okolicznościach dowiaduje się również prawdy o swojej matce, która żyje, tylko została zamieniona w smoka. Tatsu pragnie ją przyprowadzić do domu. Chłopiec wyrusza w drogę. Spotyka Wielkiego Tangu, który podziwia go za odwagę i obdarowuje siłą stu ludzi. Tatsu zmienia się z beztroskiego młodzieńca w chłopca odpowiedzialnego, na którego można liczyć. Wykazuje się mądrością, rozwagą i pracowitością. Zyskuje nowych znajomych, poznaje nowe miejsca. Ukazana zostaje tu  siła miłości i przyjaźni, która pokonuje zło. Historia Tatsu jego mamy, babci i Ayi kończy się szczęśliwie.

Atrakcją dla młodych adeptów teatru była wschodnia tematyka spektaklu.

Jej odmienność nas przyciąga – wrażeniami dzielą się uczniowie z Lubomierza. Interesuje nas nieznana dotąd kultura, stroje. Wszystko zostało wzbogacone muzyką, efektami specjalnymi  i doskonałą grą aktorską. Dodatkowym atutem była gra cieni, która pojawiała się w kluczowych momentach przedstawienia. Z wielkim aplauzem widzowie przywitali również Kobiety Śniegu tańczące we fluorescencyjnych strojach.

Lubomierscy uczniowie wrócili pełni wrażeń. Ale nie tylko!  Również pełni zapału, pomysłów i planów…  Teatr bowiem  łagodzi obyczaje, powoduje, że świat staje się piękniejszy, niemożliwe staje się możliwe; budzi nadzieję i chęć do działania. Lubomierzanie doświadczyli ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu – obcowania ze sztuką.  Wielu z nich wzbogaciło swoje wiadomości, odnalazło wartość w  słowie, w przekazie artystycznym. Trudno jest w dzisiejszych czasach - czasach postępu,  nowinek technicznych, laptopów i tabletów  - zachęcić młodzież do kontaktu z książką, teatrem czy wartościowym filmem. Tym razem można śmiało stwierdzić, że cel został osiągnięty.

Trzeba tu nadmienić, że nasze dzieci mogły uczestniczyć w wyjedzie do Teatru Ludowego również dzięki pomocy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działającej przy Urzędzie Gminy Mszana Dolna – informuje opiekunka teatralnej grupy. Dziękujemy panu Wójtowi Bolesławowi Żabie za wsparcie naszego przedsięwzięcia. Nowe doświadczenia, które zdobyli nasi wychowankowie na pewno zaowocują w przyszłości. Premiera kolejnej sztuki przygotowywanej przez „Tajemniczą piętnastkę” jeszcze przed nami. Być może będzie to baśń…?

Małgorzata Kawecka