z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Czy nieletni odpowiadają za swoje czyny?

16/12/2016, dodał: Magda Polańska czytano: 3502 razy
Uczniowie Gimnazjum nr 4 im ks. prof. J. Tischnera w Mszanie Górnej spotkali się z przedstawicielami Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej - st. sierżantem Iwoną Pawlik oraz aspirantem sztabowym Markiem Śliwą.

Głównym tematem tego spotkania była  odpowiedzialność nieletnich. Gimnazjaliści dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych z wiekiem dorastania, co to są czyny karalne, jakie są obowiązki świadka czynów zabronionych oraz jak dbać o własne bezpieczeństwo. Omawiane były również inne zagadnienia: kiedy odpowiadamy za swoje postępowanie, przejawy oraz przykłady demoralizacji, czyny karalne, korzystanie z Internetu i portali społecznościowych, użytkowanie telefonów komórkowych, zamieszczanie informacji i pobieranie plików z Internetu, uczęszczanie do szkoły, kary sądowe, izolacja od środowiska, czyli placówki opiekuńczo-wychowawcze, socjalizacja i prawidłowe wychowanie. Uczniowie z Mszany Górnej zostali poinformowani o tym, że od 13 roku życia odpowiadają za swoje czyny i ponoszą ich konsekwencje. Policjanci zwrócili uwagę na zagrożenia wynikające z zażywania i rozprowadzania narkotyków, spożywania alkoholu oraz skutki zdrowotne i prawne takiego postępowania. Funkcjonariusz policji podał gimnazjalistom przykłady skutecznego prowadzenia rozmów w sytuacjach, gdy ktoś namawia ich do popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. Uświadomił również, jaki wpływ ma popełnienie czynu karalnego na ich dalsze dorosłe życie.

Gimnazjum z Mszany Górnej prowadzi szeroki zakres działań w ramach realizacji programu profilaktycznego i wychowawczego. Jednym z nich jest udział w akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Działania te ukierunkowane są przede wszystkim na wykształcenie już od najmłodszych lat właściwych postaw i mechanizmów obronnych wobec zagrożeń ze strony negatywnych zjawisk społecznych, takich jak: alkoholizm, narkomania, nikotynizm, przestępczość nieletnich, przemoc rówieśnicza, przemoc domowa itp.

 

Pedagog szkolny
Rafał Borowiecki