Niebieska Wstążka - Kocham! Nie biję! Pomagam!
Na gazetkach tematycznych pojawiły się hasła: Znamy świat wartości, dlatego agresji mówimy stop; Cyberprzemoc - co to takiego?; Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, itp. Hasła przypominały o kolejnych podejmowanych w tej placówce działaniach. Wychowawcy klas I-VI, w ramach godzin wychowawczych, zwracali uwagę na narastające zjawiska przemocy, uczyli walki z nią. Również zajęcia prowadzone w grupach przedszkolnych nawiązywały do tej tematyki.
W ramach kontynuacji kampanii ogłoszony został konkurs na wykonanie plakatu pt. STOP PRZEMOCY. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w wyrażaniu swoich opinii w tym temacie.
Dużym przeżyciem dla wszystkich uczniów i pracowników Zespołu Szkoły i Przedszkola był dzień, w którym wszyscy przypięli do ubrań niebieskie wstążeczki aby w ten sposób wyrazić poparcie dla działań potępiających zjawisko agresji.
Kolejnym wyzwaniem było opracowanie przez uczniów każdej klasy oraz grup przedszkolnych własnego hasła wspierającego kampanię i promującego wzajemną życzliwość i szacunek. Wszystkich zaskoczyła pomysłowość autorów tekstów.
W ramach akcji uczniowie i przedszkolaki obejrzeli przedstawienie kukiełkowe pt.: Uwaga na Internet oraz spotkali się z policjantami, którzy zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa płynące z niewłaściwego użytkowania Internetu oraz komputera; przestrzegali przed cyberprzemocą w sieci.
Ponadto, w ciągu całego roku szkolnego uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczą w programie społecznym „Bezpiecznie Tu i Tam” realizowanym przez Fundację Orange i Orange Polska, w ramach którego prowadzonych jest szereg inicjatyw edukacyjnych. Ich podstawowym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci online oraz edukacja młodych internautów, ich rodziców i opiekunów w zakresie odpowiedzialnego korzystania z sieci.
Podsumowaniem naszych działań było napisanie, wspólnie z uczniami świetlicy szkolnej, wiersza tematycznie związanego z prowadzoną przez nas akcją – informują koordynatorzy akcji. Podczas podejmowanych działań opierano się na współpracy z dyrektorem, pedagogiem szkolnym, wychowawcami, nauczycielami, rodzicami i uczniami. Staraliśmy się promować życzliwość, dobroć i wszystkie wartości, które przyczyniają się do kształtowania pozytywnych zachowań ludzkich, uczą szczerości, odwagi, koleżeństwa i poszanowania drugiego człowieka. Przeprowadzone konkursy i pogadanki wdrażały uczniów i przedszkolaków do umiejętności dostrzegania wszelkich przejawów zła oraz właściwych reakcji i zachowań profilaktycznych. Wszystkie podejmowane przez nas działania miały doprowadzić do bezwzględnego przestrzegania zasady Stop agresji i przemocy w każdej sytuacji.
Maria Palarczyk
Edyta Flig
nauczycielki w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej