z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Razem - dla dzieci z oddziałów onkologicznych

04/01/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 15809 razy
Mali Wolontariusze z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce już kolejny rok z rzędu uczą się dostrzegać potrzebujących oraz organizować pomoc na miarę swoich dziecięcych możliwości.

W nowym roku szkolnych włączyli się w działalność na rzecz fundacji „Gdy liczy się czas”, wspierającej dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodziny.

Choroba nowotworowa jest zawsze doświadczeniem traumatycznym. Ból, niepewność i strach towarzyszą choremu w każdej chwili. Jednak najtrudniej wyobrazić sobie sytuację dziecka, u którego zdiagnozowano raka. Wobec choroby często jesteśmy bezsilni, jednak nie zapominamy, że w takich chwilach ważne są proste gesty wsparcia, na które stać każdego z nas.

Na oddziałach onkologicznych znajdują się dzieci w różnym stanie: są takie, którym leczenie   przynosi poprawę i mają szansę na wyzdrowienie, ale i takie, które na oddział wracają już kolejny raz, często bez nadziei. Pobyt w szpitalu zawsze wiąże się z cierpieniem. Aby na twarzach małych pacjentów choć na chwilę pojawił się wyczekiwany uśmiech, dzieci z Łostówki postanowiły zorganizować dla nich wesołe upominki.

Aby zdobyć fundusze na potrzebne artykuły klasy starsze zorganizowały kiermasz ciast. Z prośbą o upieczenie słodkich smakołyków zwrócili się do rodziców i dziadków. Odzew był ogromny. W dniu kiermaszu na stołach znalazło się około czterdzieści ciast oraz przeróżne babeczki i ciasteczka. Wolontariusze pełnili funkcję „sklepowych” obsługując licznie przybyłych na wydarzenie uczniów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły. Oprócz ciast wielu rodziców podarowało kolorowe piżamki, kocyki itp., które miały znaleźć się w paczce.

Kompletowanie paczki sprawiło wszystkim wiele radości. Podczas zakupów z ogromną starannością wybieraliśmy rzeczy, które spodobają się małym pacjentom i umilą im pobyt w szpitalu – o przygotowaniach opowiadają wolontariusze. Wszystkie przedmioty musiały być kolorowe, zabawne i wyjątkowe. Nie zabrakło uroczych lampek nocnych, mięciutkich kocyków i śmiesznych pantofli i piżamek.
Wszystko zostało starannie zapakowane przez uczniów i wysłane na adres fundacji, która przekazała je dzieciom podczas imprezy „Piżama party” na Oddziałach Onkologicznych w Lublinie i w Warszawie.

Ponieważ kwota uzyskana z kiermaszu była duża, postanowiliśmy przekazać jej część na inną z akcji fundacji – dodaje opiekunka szkolnych wolontariuszy. Rodzice, którzy przyjeżdżają na odział z maluchami, spędzają tam całe dnie, nie mając możliwości powrotu do domu. Aby ułatwić im opiekę nad dziećmi fundacja postanowiła zakupić pralkę i suszarkę, które służyć mają rodzicom na oddziale. Z ogromna radością przekazaliśmy wsparcie na ten cel. Urządzenia zagościły na Lubelskim Dziecięcym Oddziale Onkologicznym w dniu Św. Mikołaja.

Kolejnym etapem tej akcji było pisanie kartek i listów dla małych pacjentów pod hasłem „Zostań aniołem stróżem dzieci z oddziałów onkologicznych”.  Były listy  i kartki od poszczególnych klas, były i te pisane indywidualnie, wszystkie pełne zaangażowania, zrozumienia dla sytuacji, w której znalazły się chore dzieci. Uczniowie opowiadali o sobie, o swojej szkole i pasjach, pocieszali, zapewniali o modlitwie, zapraszali w odwiedziny do Łostówki. Kolorowe, pięknie ozdobione kartki zawierały życzenia świąteczne oraz te najbardziej oczekiwane – życzenia szybkiego opuszczenia szpitala i powrotu do zdrowia.

Czego nauczyliśmy się dzięki tym akcjom? – retorycznie pyta koordynatorka. Była to przede wszystkim niezwykła lekcja wspólnoty. Żadne z podjętych działań nie mogło dojść do skutku bez zaangażowania uczniów, ale także rodziców, dziadków i całej społeczności szkoły. Dla dzieci to było świadectwo szczególnie ważne, bo oparte na przykładzie rodziców. Uczyliśmy się działać razem, przekonani, że tylko jedność może przynieść dobre owoce. Uczyliśmy się angażować całym sercem w wykonanie poszczególnych zadań, świadomi, że jedyną oczekiwaną nagrodą będzie uśmiech chorego dziecka. Uczyliśmy się pokonywać własne słabości, gdy udoskonalaliśmy kartki i listy, przepisując po kilka razy aby były idealne. Uczyliśmy się mieć oczy szeroko otwarte, aby wyrosnąć na mądrych, odpowiedzialnych ludzi, gotowych do działania.

Link do filmiku o akcji „Paczka”: https://www.youtube.com/watch?v=K1LEQaAAeUo

 

Dorota Mucha