15 lutego - Dzień Oszczędzania Energii
Dzień Oszczędzania Energii obchodzony jest 15 lutego w rocznicę wejścia w życie Protokołu z Kioto, który to ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Gdańska starówka pod wodą, zima w Alpach bez śniegu, Hiszpania pustoszona przez huragany? Nieprawdopodobne? Jeszcze w tym stuleciu możemy być świadkami takich scenariuszy, jeśli w porę nie powstrzymamy zmian klimatu. Codziennie korzystamy z urządzeń zasilanych prądem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że energia elektryczna wpływa na zmiany klimatu. Nadmierna koncentracja CO2 w atmosferze jest jedną z przyczyn efektu cieplarnianego. Z globalnym ociepleniem związane są anomalie pogodowe, jak gwałtowne wiatry, długotrwałe susze czy silne opady. Szacuje się, że w 2050 roku koncentracja CO2 w atmosferze może być nawet dwa razy wyższa niż przed okresem rewolucji przemysłowej. Przyczyny tego zjawiska to przede wszystkim transport oraz produkcja energii z paliw kopalnych.
Postępujące zmiany klimatu możemy zahamować poprzez zmniejszenie emisji CO2. Przyczynić się do tego może każdy z nas. Poprzez zmianę codziennych zachowań możemy pomóc w powstrzymaniu globalnego ocieplenia, bez uszczerbku dla komfortu naszego życia. Gdyby tylko połowa urządzeń elektrycznych w polskich domach była wyłączana, zamiast pozostawać w trybie czuwania, rocznie emitowalibyśmy 1 mln ton CO2 mniej!
Pamiętaj!
1. Wyłącz światło kiedy wychodzisz z pokoju.
2. Wyłącz telewizor, komputer i radio jeśli ich nie używasz.
3. Nie zostawiaj sprzętów w trybie stand-by – najlepiej wyłączyć je z gniazdka.
4. Kupuj żarówki i urządzenia energooszczędne.
red. Małgorzata Leśniak
Pobierz: Poradnik jak oszczędzać energię w domu - tutaj