Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Żołnierze i działacze drugiej konspiracji, walczący o wolność narodu polskiego i suwerenność Rzeczypospolitej, byli bezwzględnie zwalczani przez władze komunistyczne przy użyciu regularnych oddziałów wojska, milicji i aparatu bezpieczeństwa, ściśle współdziałających ze stacjonującymi w kraju siłami sowieckiej Armii Czerwonej i NKWD. Terror i represje stosowano także wobec wspierającej podziemie antykomunistyczne ludności cywilnej. Mimo kilkakrotnie ogłaszanych amnestii ujawniający się żołnierze i działacze byli nadal prześladowani i skazywani na karę śmierci lub długoletniego więzienia. Aż do roku 1989 szykany spotykały weteranów podziemia i ich rodziny, a prawda historyczna o Niezłomnych była fałszowana. Dopiero wolna Polska przywróciła im dobre imię i cześć.
„Państwo polskie musi czcić swoich prawdziwych bohaterów: tych, którzy poddani najtrudniejszej próbie nie złożyli broni, lecz do końca stawiali mężnie opór wrogom Ojczyzny i nie wahali się oddać za nią życia. Prawda o heroizmie i tragedii podziemia antykomunistycznego jest bowiem fundamentem suwerennej Rzeczypospolitej” – napisał prezydent Andrzej Duda we wrześniu ubiegłego roku w liście na uroczystości pogrzebowe ofiar terroru komunistycznego odnalezionych w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Od lat coraz liczniejsze są społeczne inicjatywy przypominające i upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Patronat Narodowy jest także wyrazem wdzięczności i uznania Prezydenta RP dla tych wszystkich, którzy przyczyniają się do przywracania prawdy historycznej i pielęgnowania pamięci o bohaterach drugiej konspiracji.
Takich inicjatyw nie zabrakło również na terenie Gminy Mszana Dolna i Powiatu Limanowskiego. W przybliżenie historii Niezłomnych oraz oddanie im należnej czci zaangażowały się gminne placówki oświatowe, przygotowując okolicznościowe „apele szkolne”.
W przeddzień obchodów święta, w dniu 26 lutego (niedziela) 2017 roku Fundacja Wolność i Demokracja zorganizowała projekt „Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ideą Biegu jest krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Tegoroczny upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego m.in. zmarłego w ub.r. kpt. Józefa Bandzo "Jastrzębia" - jednego z ostatnich żołnierzy 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Był on podkomendnym mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Poza nimi są to Lech Leon Beynar vel Paweł Jasienica "Nowina", Wanda Czarnecka-Minkiewicz "Danka", Lidia Lwow-Eberle "Lala", Lucjan Minkiewicz "Wiktor", Franciszek Niepokólczycki "Halny", Feliks Selmanowicz "Zagończyk", Danuta Siedzikówna "Inka" i Leon Taraszkiewicz "Jastrząb". Wszyscy należeli do powojennego podziemia.
Dla uczestników biegu w Przyszowej (Powiat Limanowski) przygotowana została trasa na dystansie 1963 metrów, będąca symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.
Centralne uroczystości powiatowe odbędą się 1 marca w Limanowej. W tym dniu zaplanowano:
14.00 - Zbiórkę przy ul. Fabrycznej, Limanowa-Sowliny (miejsce po starej kaplicy) - „Marsz Pamięci” – przemarsz na cmentarz parafialny /ul. Szwedzka/
15.00 - Apel Pamięci – Złożenie zniczy na mogiłach Żołnierzy Wyklętych
16.00 - Mszę Świętą w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej z towarzyszem Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
17.00 - Wykład dr. Marcina Chorązkiego z Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Krakowie
18.00 - Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Echo Podhala.
Wit Oleksiński
Bartłomiej Cetera
Źródło: www.prezydent.pl; www.niezalezna.pl; www.1marca.pl; www.powiat.limanowa.pl