Dziś Światowy Dzień Chorego
Dzisiaj - w uroczystość Matki Bożej z Lourdes - w Kościele katolickim po raz 21. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych i tych, którzy im służą.
Papież Benedykt XVI w orędziu na XXI Światowy Dzień Chorego podkreślił, że wierni powinni być jak biblijny Miłosierny Samarytanin - pomagać potrzebującemu.
"Chodzi mianowicie o to, by czerpać z nieskończonej miłości Boga - utrzymując z Nim silną relację w modlitwie - siłę do tego, by na co dzień troszczyć się konkretnie, na wzór Miłosiernego Samarytanina, o osoby zranione na ciele i na duchu, proszące o pomoc, także gdy są to osoby nieznane i pozbawione zasobów" - wyjaśnił papież.
Według niego dotyczy to nie tylko duszpasterzy i pracowników służby zdrowia, ale wszystkich.
"Nie unikanie cierpienia ani ucieczka od bólu uzdrawia człowieka, ale zdolność jego akceptacji, dojrzewania w nim prowadzi do odnajdywania sensu przez zjednoczenie z Chrystusem, który cierpiał z nieskończoną miłością" - głosi orędzie.
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Stefan Regmunt w przesłaniu skierowanym do chorych i pracowników służby zdrowia podkreślił, że Dzień Chorego ma "uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania ludzi chorych i tych, którzy im służą". Wskazał na Jana Pawła II, który dał przykład, jak przyjmować cierpienie.
Podczas Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbędą się uroczyste msze św., podczas których zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych. Wielu biskupów odwiedzi chorych w szpitalach i domach opieki. Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz odprawi mszę świętą dla chorych i wygłosi homilię w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie.
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny.
Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".
Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II.
Stanisław Karnacewicz (PAP)
Źródło: http://www.zdrowie.abc.com.pl