z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


„ Życie nie po to jest by…”

26/11/2013, dodał: Maciej Liberda czytano: 2623 razy

Już po raz 11 przeprowadzona została w tym roku akcja: STOP PRZEMOCY, skierowana do uczniów gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej. Hasło, które przyświecało akcji w tym roku brzmiało: „ Życie nie po to jest by…”.

Koordynatorami i opiekunami przedsięwzięcia, w które licznie włączyli się uczniowie, byli P. mgr Anna Kotarska – Mrózek oraz P. mgr Rafał Borowiecki. Tegoroczna akcja rozpoczęła się spektaklami w wykonaniu artystów z krakowskiego Teatru Kurtyna. Uczniowie ZPO w Mszanie Górnej obejrzeli niezwykle wartościowe i ciekawe przedstawienia, których atutem były dynamika, profesjonalizm oraz oprawa muzyczna.


Uczniowie szkoły podstawowej oglądali historię zbuntowanego młodego człowieka, pesymistycznie nastawionego do życia. Ucznia, u którego pod maską buntu, cwaniactwa, pozorów, kryła się wrażliwość, zdolność do empatii, marzenia, ciekawe zainteresowania, których nie potrafił ujawnić dostosowując się do określonego przez grupę rówieśniczą minimum. Uczniowie, oglądając spektakl, mogli uzyskać odpowiedź na kilka ważnych pytań: W jaki sposób mówić asertywnie o swoich zainteresowaniach? W jaki sposób odmawiać tego, czego się nie chce? W jaki sposób zmienić swoje życie, by nabrało kolorów i stało się wartościowsze?


Uczniowie gimnazjum obejrzeli spektakl pt: „Najlepszy z najlepszych”. Historia osadzona w realiach współczesnego życia, opowiadająca o losach ucznia, który przemocą chciał uzyskać wygraną w szkolnym plebiscycie, z całą pewnością wywarła wrażenie na nie jednym widzu. Nasi uczniowie oglądali przedstawienie z dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że dzięki niemu zrozumieli, iż świat wartości należy budować w oparciu o poczucie dobra, że każdy ponosi konsekwencje dokonanych wyborów, a tolerancja i szacunek dla drugiego człowieka to podstawowe wartości. Sądzimy, że niezwykle istotną była pointa opowiadanej historii. Uczeń, który wyniósł z domu pogardę dla innych i poczucie wyższości, zrozumiał, że stosowanie agresji i wyrafinowanej przemocy psychicznej to droga do nikąd. Tym nie zdobędzie się szacunku, uznania ani prawdziwych przyjaciół
– podkreślają koordynatorzy akcji.


W ramach tegorocznej akcji odbyło się także spotkanie z przedstawicielami policji z Komendy Powiatowej z Limanowej, którzy starali się uświadomić uczniom nie tylko zagrożenia związane z niewłaściwym zachowaniem czy cyberprzemocą, ale przede wszystkim zwrócili uwagę na konsekwencję złych zachowań i odpowiedzialność karną nieletnich.


21 listopada odbyło się podsumowanie akcji. Zebrani w sali gimnastycznej obejrzeli krótką inscenizację wykonaną przez uczniów klas II gimnazjum techniką pantomimy. Nad przygotowaniem scenki czuwali P. mgr A. Mrózek – Kotarska oraz P. mgr R. Borowiecki. Młodzi aktorzy spisali się fantastycznie! Wspaniale zaprezentowali koleje ludzkiego życia, od momentu narodzin aż do śmierci. Zwrócili uwagę, że przede wszystkim w naszym życiu obecne są emocje, te pozytywne pozwalające budować właściwe relacje z innymi oraz negatywne o wielkiej sile niszczącej. Ważne jest byśmy umieli sobie z nimi radzić i by negatywne zachowania nie zawładnęły naszym życiem. Podczas podsumowania odczytane zostały także apele przeciwko przemocy, których hasłem przewodnim były słowa: „ Życie nie po to jest by…”. Najlepsze prace zostały nagrodzone nagrodami rzeczowymi, natomiast wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali na pocieszenie „coś słodkiego”. Najważniejszym jest jednak to, że młodzi przedstawiciele szkolnej społeczności podkreślili w swoich pracach jak ważne są: szacunek, poszanowanie, godność człowieka i prawo do bezpieczeństwa. Podsumowanie zakończono wykonaniem przez wszystkich uczniów niezwykłej piosenki „Tolerancja” – konstatują organizatorzy.


Należy nadmienić iż tegoroczna akcja finansowana była przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej.
Głęboko wierzymy w to, że akcja trafiła do grupy młodych odbiorców i być może skłoniła ich do refleksji, zastanowienia się, a być może zmiany swojego stosunku do drugiego człowieka.


mgr Anna Jurkowska

 

zdjęcia