Regionalne czytanie
Był on połączony z prezentacją gimnazjalnego projektu regionalnego „FOLKLOR NASZEGO REGIONU” oraz występami tanecznymi najmłodszych dzieci z Kółka Regionalnego.
Jak co roku, biblioteka szkolna włącza się w obchody TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM organizowanego przez Fundację ABC XXI wieku. W tym roku obchodzony był w Polsce pod hasłem: „Czytanie zbliża”. Z racji tego, że szkoła podjęła regionalne działania innowacyjne, został on przygotowany wspólnie z koordynatorami innowacji pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA DO REGIONALNYCH TRADYCJI”. Przewodnim utworem tego tygodnia była „Lokomotywa” Juliana Tuwima, która podczas święta zamieniała się w pociąg retro „mknący” po szynach Kasiny Wielkiej.
Święto czytania w budynku A uświetnił gimnazjalny projekt regionalny „FOLKLOR NASZEGO REGIONU” przygotowany przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem Emilii Ceklarz. Prezentacja multimedialna oraz śpiew i taniec regionalny młodych górali w strojach zagórzańskich zachwycił gości, nauczycieli i wszystkich uczniów. W budynku B natomiast swoim tańcem i śpiewem rozbawiły widownię najmłodsze dzieci z KÓŁKA REGIOALNEGO, prowadzonego przez Bernadetę Kaletkę.
Prowadząca święto czytania w budynku A, Ewa Ślaga, zaprosiła do przeczytania gwarowych tekstów: Łukasza Zapałę – redaktora książki „Zagórzańskie czytanki”, Annę Cygal – Masulik oraz dzieci i młodzież z gimnazjum. Wszyscy czytający uczniowie zaprezentowali przygotowane teksty z podziałem na role oraz z przedstawieniem krótkiej inscenizacji. W budynku B święto czytania prowadziła Bożena Drąg, która do czytania zaprosiła Bernadetę Kaletkę oraz uczniów z klasy 4 i 6. Pani Bernadeta nawiązując do czytanego, zagórzańskiego tekstu, opowiedziała o tym jak dawniej dzieci spędzały wakacje oraz o strojach regionalnych charakterystycznych dla tego regionu.
Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali regionalną piosenkę „W Kasinie dobrze żyć”.
Mamy nadzieję, że święto to było doskonałą okazją do promocji czytelnictwa, a zarazem okazją do zainteresowania dzieci i młodzieży tradycjami naszej „Małej Ojczyzny” – szkolne święto podsumowują organizatorzy. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie regionalnego święta czytania.
Teresa Kicmal