z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Ambasadorki Gminy nagrodzone

28/06/2017, dodał: Magda Polańska czytano: 7574 razy
Monika Potaczek i Marzena Żmuda – prawdziwe ambasadorki Gminy Mszana Dolna – zostały nagrodzone za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w ciągu roku 2016.

Wyróżnienie wraz z nagrodą pieniężną odebrały z rąk Bolesława Żaby, Wójta Gminy Mszana Dolna, 28 czerwca b.r. podczas sesji Rady Gminy. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów propagatorkom kultury ludowej złożyły panie: Aleksandra Kania – Przewodnicząca Rady Gminy i Katarzyna Szybiak – Zastępca Wójta.

 

Monika Potaczek (z Olszówki) od 2006 roku jest członkiem Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Majeranki” z Chabówki, który swój repertuar opiera na folklorze Podhala i Ziemi Zagórzańskiej. Jest bardzo dobrą instrumentalistką ludową, o czym świadczą jej liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach folklorystycznych, m. in. Konkurs Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu, czy Limanowskiej Słazie. Dzięki swoim umiejętnościom muzycznym, wokalnym i tanecznym Monika przyczyniła się w znacznym stopniu do sukcesów, nie tylko Dziecięcego Zespołu „Majeranki”, ale również do ukazania piękna kultury ludowej  rodzimej wsi – Olszówki. Monika Potaczek reprezentowała region zagórzański w wielu konkursach wokalnych, zdobywając najwyższe miejsca i wyróżnienia. Jej talent został doceniony przez reżysera Opery Góralskiej poświęconej Janowi Pawłowi II, który zaprosił Monikę do udziału w przedsięwzięciu wystawianym w Ludźmierzu i Rzymie (patronat nad tym wydarzeniem objął Ambasador Polski w Watykanie). Dzięki swoim umiejętnościom Monika brała udział w licznych przedsięwzięciach i projektach artystycznych, m. in. w promocji książki o Koziołku Matołku z Jackiem Cyganem w Rzymie (Instytut Polskiej Kultury) oraz w projekcie Marii Pomianowskiej „Chopin bez granic”, w którym dzieci z różnych stron świata wykonywały utwory Fryderyka Chopina w swoich ludowych interpretacjach. Monika Potaczek uczestniczyła w nagraniach muzyki ludowej na płytach CD oraz w wielu konkursach  śpiewu ludowego (w 2016r. na Litwie). Dzięki jej zaangażowaniu i pracy zespół „Majeranki” osiągnął wiele sukcesów w kraju i na świecie. Monika Potaczek reprezentowała kraj i swój region występując na światowych festiwalach i imprezach folklorystycznych w Chorwacji, Anglii, Bułgarii, Francji, Serbii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Włoszech, Litwie, Kanadzie, USA, Cyprze, Meksyku, Ekwadorze, Peru oraz krajowych festiwalach i przeglądach, m. in. Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu, Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce – Zdroju, Tatrzańskim Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Zakopanem „Złote kierpce”, „Druzbacce” w Podegrodziu, „Limanowskiej Słazie” w Limanowej. Brała czynny udział w imprezach regionalnych i świętach religijnych organizowanych przez sołectwo Olszówka oraz Urząd Gminy Mszana Dolna (Zagórzańskie Lato, Powiatowe i Gminne Przeglądy Kolędnicze, jubileusze itp.) W Ekwadorze i Peru zdobyła zaszczytny tytuł Miss Festiwalu.

Rok 2016 obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych z udziałem Moniki. Niewątpliwie dzięki jej zaangażowaniu w grę kapeli zespół „Majeranki” odniósł sukces na festiwalu „Emi Peru” w Limie i został rekomendowany na następne festiwale w Chile i Korei Południowej.

W roku 2016 Monika  uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach artystycznych, do których zaliczyć należy:
- udział w Koncercie Kolęd i Pastorałek w Rabce – Zdroju,
- organizacja Orszaku Trzech Króli,
- udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym IX Encuentro Mundial De Folklore Mi Peru w Peru (zespół uzyskał rekomendacje na festiwal do Chile i Korei Południowej),
- udział w Konkursie Palm Wielkanocnych im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju,
- udział w Święcie Zwyków Wielkanocnych w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju,
- udział w V Majówce u Orkana w Porębie Wielkiej z Kołem Gospodyń Wiejskich Olszówka,
- udział w Festiwalu pieśni unikalnych w Wilnie (Litwa),
- zdobyła I miejsce „Złote  kierpce” na Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem,
- otrzymała wyróżnienie i nagrodę na 40 Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce – Zdroju,
- udział w XVI Święcie Pieśni Tańca i Muzyki Ludowej w Szczyrzycu,
- udział w polsko – słowackich spotkaniach „Majeranki” i Zemplinik w Chabówce i Rabce – Zdroju (wspólne koncerty),
- koncert w Lublinie pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, udział w warsztatach tańca, śpiewu i muzyki ludowej dla dzieci w Celejowie k. Kazimierza Dolnego nad Wisłą,
- udział w festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie smaki” w Wiśniowej,
- udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Pradze (Czechy),
- udział kapeli i zespołu w Gminnych Dożynkach w Rdzawce,
- udział w Gminnych Dożynkach w Olszówce (z Kołem Gospodyń Wiejskich Olszówka),
- nagranie teledysku „Na wiejskiej farmie”,
- zdobyła I i II miejsce oraz wyróżnienie w 41 Konkursie Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu,
- nagranie do TVP 1 „Zakochaj się w Polsce”,
- nagranie płyty i teledysku „O gwiazdeczko”,
- koncert zespołu w Obornikach Śląskich,
- występ dla dzieci z Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie,
- udział w Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie (z Kołem Gospodyń Wiejskich Olszówka),
- nagranie teledysku świątecznego z zespołem ROY,
- koncert kolęd w Domu Pomocy Społecznej w Rabce – Zdroju (z KGW Olszówka),
- udział w obchodach jubileuszu 50 – lecia pożycia małżeńskiego z terenu Gminy Mszana Dolna (z kapelą Olszowianie),
- koncerty kolęd w Rabce – Zdroju, Krakowie, Osielcu, Krzczonowie, Łętowni, Wieliczce.

Ponadto Monika Potaczek uczestniczyła w wielu warsztatach z dziedziny sztuki i plastyki obrzędowej. Na docenienie zasługuje również jej bezinteresowność i chęć pomocy innym, co odzwierciedla się w jej pracy na cele charytatywne.

 

Marzena Żmuda (z Olszówki) od 2005 roku jest członkiem Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Majeranki” z Chabówki, który swój repertuar opiera na folklorze Podhala i Ziemi Zagórzańskiej. Jest bardzo dobrą instrumentalistką ludową, o czym świadczą jej liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach folklorystycznych, m. in. Konkurs Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu, czy Limanowskiej Słazie. Dzięki swoim umiejętnościom muzycznym, wokalnym i tanecznym Marzena przyczyniła się w znacznym stopniu do sukcesów, nie tylko Dziecięcego Zespołu „Majeranki”, ale również do ukazania piękna kultury ludowej  rodzimej wsi – Olszówki. Marzena Żmuda reprezentowała region zagórzański w wielu konkursach recytatorskich (kat. gwarowa) zdobywając najwyższe miejsca i wyróżnienia. Przykładem jest coroczny udział w konkursie recytatorskim im. Antoniny Zachary – Wnękowej w Rabce – Zdroju. Jej talent został doceniony przez reżysera Opery Góralskiej poświęconej Janowi Pawłowi II, który zaprosił Marzenę do udziału w przedsięwzięciu wystawianym w Ludźmierzu i Rzymie (patronat nad wydarzeniem objął Ambasador Polski w Watykanie). Dzięki swoim umiejętnościom Marzena brała udział w licznych przedsięwzięciach i projektach artystycznych, m. in. w promocji książki o Koziołku Matołku z Jackiem Cyganem w Rzymie (Instytut Polskiej Kultury) oraz w projekcie Marii Pomianowskiej „Chopin bez granic”, w którym dzieci z różnych stron świata wykonywały utwory Fryderyka Chopina w swoich ludowych interpretacjach. Marzena Żmuda uczestniczyła w nagraniach muzyki ludowej na płytach CD oraz wielu konkursach śpiewu ludowego (w 2016r. na Litwie). Dzięki jej zaangażowaniu i pracy zespół „Majeranki” osiągnął wiele sukcesów w kraju i na świecie.

Marzena Żmuda reprezentowała swój kraj i swój region występując na światowych festiwalach i imprezach folklorystycznych w Chorwacji, Anglii, Bułgarii, Francji, Serbii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Włoszech, Litwie, Kanadzie, USA, Cyprze, Meksyku, Ekwadorze, Peru oraz krajowych festiwalach  i przeglądach, m. in. Świecie Dzieci Gór w Nowym Sączu, Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce – Zdroju, Tatrzańskim Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Zakopanem „Złote kierpce”, „Druzbacce” w Podegrodziu, „Limanowskiej Słazie” w Limanowej. Brała czynny udział w imprezach regionalnych i świętach religijnych organizowanych przez sołectwo Olszówka i Urząd Gminy Mszana Dolna (m. in. Zagórzańskie Lato, Powiatowe i Gminne Przeglądy Kolędnicze, jubileusze itp.).

Rok 2016 obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych z udziałem Marzeny. Niewątpliwie dzięki jej zaangażowaniu w grę kapeli zespół „Majeranki” odniósł sukces w festiwalu „Emi Peru” w Limie i został rekomendowany na następne festiwale w Chile i Korei Południowej.

W roku 2016 Marzena uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach artystycznych:
- udział w Koncercie Kolęd i Pastorałek w Rabce – Zdroju,
- organizacja Orszaku Trzech Króli,
- udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym IX Encuentro Mundial De Folklore Mi Peru w Peru (zespół uzyskał rekomendacje na festiwal do Chile i Korei Południowej),
- udział w Konkursie Palm Wielkanocnych im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju,
- udział w Święcie Zwyków Wielkanocnych w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju,
- udział w V Majówce u Orkana w Porębie Wielkiej z Kołem Gospodyń Wiejskich Olszówka,
- udział w Festiwalu pieśni unikalnych w Wilnie (Litwa),
- zdobyła I miejsce „Złote  kierpce” na Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem,
- otrzymała wyróżnienie i nagrodę na 40 Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce – Zdroju,
- udział w XVI Święcie Pieśni Tańca i Muzyki Ludowej w Szczyrzycu,
- udział w polsko – słowackich spotkaniach „Majeranki” i Zemplinik w Chabówce i Rabce – Zdroju (wspólne koncerty),
- koncert w Lublinie pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, udział w warsztatach tańca, śpiewu i muzyki ludowej dla dzieci w Celejowie k. Kazimierza Dolnego nad Wisłą,
- udział w festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie smaki” w Wiśniowej,
- udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Pradze (Czechy),
- udział kapeli i zespołu w Gminnych Dożynkach w Rdzawce,
- udział w Gminnych Dożynkach w Olszówce (z Kołem Gospodyń Wiejskich Olszówka),
- nagranie teledysku „Na wiejskiej farmie”,
- zdobyła I i II miejsce oraz wyróżnienie w 41 Konkursie Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu,
- nagranie do TVP 1 „Zakochaj się w Polsce”,
- nagranie płyty i teledysku „O gwiazdeczko”,
- koncert zespołu w Obornikach Śląskich,
- występ dla dzieci z Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie,
- udział w Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie (z Kołem Gospodyń Wiejskich Olszówka),
- nagranie teledysku świątecznego z zespołem ROY,
- udział w obchodach jubileuszu 50 – lecia pożycia małżeńskiego z terenu Gminy Mszana Dolna (z kapelą Olszowianie),
- koncerty kolęd w Rabce – Zdroju, Krakowie, Osielcu, Krzczonowie, Łętowni, Wieliczce.

Ponadto Marzena Żmuda uczestniczyła w wielu warsztatach z dziedziny sztuki i plastyki obrzędowej. Na docenienie zasługuje również jej bezinteresowność i chęć pomocy innym, co odzwierciedla się w jej pracy na cele charytatywne.

 

Magda Polańska

 


Marzena Żmuda odbiera nagrodę z rąk Wójta Gminy Mszana Dolna


Nagrodę odebrała osobiście również Monika Potaczek